‘Deprem gezegenin sibobudur’

SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu, “Depremler bu gezegenimizin bir emniyet sibobudur. Olmaması bir derttir. Olması gezegenimizin güvenlik sisteminin çalıştığını gösteriyor” diye konuştu

‘Deprem gezegenin sibobudur’

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu, depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Utkucu, Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 20 yılda deprem farkındalığının azaldığını belirterek, “Biz Demokrasi Meydanı’nda açtığımız stantla bu farkındalığı oluşturmak istiyoruz. Şu ana kadar deprem biliminin geldiği seviye depremlerin yer ve zamanlarını söyleyemez. Deprem olacak mı, evet olacak ama ne zaman olacağını söyleyemeyiz. Büyük bir deprem doğu Marmara da Adalar açıklarında meydana gelecek. Bu Marmara Depremi büyüklüğünde bir deprem olacak. Buna hazırlıklı olmamız lazımdır. Yani yapabileceğimiz tek şey gelecek olan bu depreme hazırlıklı olmamızdır” dedi.

YATAY MİMARİ VURGUSU

Depremin ne zaman olacağını kimsenin söyleyemeyeceğine değinen Utkucu, “Her geçen günde bu depremin olma olasılığı artmaktadır. Ancak olasılık olarak konuşabiliriz. Örnek olarak önümüzdeki 30 yıl içerisinde doğu Marmara da 7’lik bir depremin olma olasılığı yüzde 30 şeklindeki bir çalışma sonucu bilimseldir. Bilimsel araştırmaların sonuçlarına kıymet vermek lazım ona göre depremlerin olacağını da bilmemiz lazım. Türkiye’nin çoğu deprem riski yüksek yani depremler olacak. Bir de şunu düşünün depremler bu gezegenimizin bir emniyet sibobudur. Olmaması bir derttir. Olması gezegenimizin güvenlik sisteminin çalıştığını gösteriyor. Deprem afet farkındalığına hazır olmak ve depreme hazır olmak lazım. Unutmayalım ki binalar öldürüyor depremin kendisi değil bina yıkılmazsa sana da bir şey olmaz onun için binamızı sağlam yaparsak özellikle yatay mimari de şehirleşmeyi yaygınlaştırırsak göreceğiz ki deprem güvenliği bir ülke haline geleceğiz. Deprem de hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER