‘Deprem her an gelebilir’

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Doğan ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Çelebi, 17 Ağustos 1999 depreminin 20. Yıl dönümü dolayısı ile yayınladıkları mesajda; “Teknik destek ve danışmanlık hizmetine hazırız” denildi.

‘Deprem her an gelebilir’

YER HAREKETLERİ

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Doğan, bölüm bünyesindeki yüksek donanımlı cihazlarla, alanında uzman öğretim üyeleriyle ve nitelikli genç akademisyen arkadaşlarla konfor bozucu titreşimlerden deprem sarsıntılarına kadar her türlü yer hareketi ve bina titreşimlerinin ölçülebildiğini söyledi.

“HİZMET SUNMAYA HAZIRIZ”

Doğan,” Hasar durumlarının değerlendirilebilir ve uluslararası normlarla karşılaştırılarak analiz edilebilir. İleri bilgisayar modellerinin geliştirilebilir. İnşaat mühendisliği bölümünün kent ve yerel yönetimlere, mühendislik kuruluşlarına daha güvenli ve sürdürülebilir yapılarda yaşanan bir şehrin oluşmasında teknik destek vermeğe ve danışmanlık hizmeti sunmaya her zaman hazırız.” dedi

YIKICI DEPREM

Bilimsel çalışmalarını teorik ve deneysel olarak geoteknik deprem mühendisliği konularında sürdüren Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erkan Çelebi,” Adapazarı şehir merkezi ve çevre ilçelerinin yıkıcı deprem üretme potansiyeli yüksek olan Kuzey Anadolu Fay hattına yakın olmasıyla her an büyük bir depremin yaşanması riski yanı sıra, bu yerleşim yerlerinin ekseriyetle su muhtevası yüksek yumuşak kil ve gevşek kum tabakalarından oluşan alüvyon zemin üzerinde kuruludur.” diye konuştu

ZAYIF ZEMİNLER

Çelebi,” Zorunlu durumlarda büyük ölçekli ağır temelli yüksek bina yapılarının zayıf zeminlerde inşa edilmesi durumunda yapı-temel-zemin etkileşiminin uzman mühendisler tarafından güvenli yapı tasarım sürecinde ele alınması gerekir. Zayıf zemin koşullarının üst yapının deprem davranışına olan etkisini sayısal modellemede, bilgisayar destekli analiz sürecinde ve sahada temel uygulamalarında bir bütün olarak dikkate almadan depreme dayanıklı yapı tasarımından bahsetmenin mümkün olamaz.” açıklamalarında bulundu.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER