Deprem şehrinde jeofizik mühendislerinin odası kapatıldı! 

Jeofizik Mühendisleri Odası, deprem şehri Sakarya’daki şubesini kapattı. Şube başkanı ve yönetimi ise odadan istifa etti 

Deprem şehrinde jeofizik mühendislerinin odası kapatıldı! 

sakaryayenihaber.com - 

Serkan OK bildiriyor

Türkiye genelinde 11 şubesi bulunan TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası 18’nci Olağan Genel Kurulu’nu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınından dolayı genel merkez Sakarya, Bursa ve Denizli şubelerinin temsilciliğe düşürülmesine karar verirken, Jeofizik Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Başkanı Kamil Yavuz ve yönetimi ise, odanın temsilciliğe düşürülmesi nedeniyle genel merkeze istifa dilekçesi gönderdi 

3 ŞUBE TEMSİLCİLİĞE DÜŞÜRÜLDÜ
Kovid-19 salgını nedeniyle genel kurullarının eylül ayında gerçekleştiğini hatırlatan Başkan Yavuz, “Genel Merkez tarafından olağan genel kurultayımızın yapılacağı tarih şubelere tebliğ edildi. Salgının yoğun olması nedeniyle birçok şube genel kurula katılamadı. Bizde burada toplantılar gerçekleştirdik. Bir arkadaşımızın yakınında kovid-19 çıktı. Bizde olasılık üzerine genel merkeze katılamama mazeretimizi bildirdik. Genel merkez tarafından ekonomik nedenlerden dolayı kirada olan 6 şubenin kapatılıp temsilciliğe düşürülmesi önergesi veriliyor. Biz bu duyumları oradaki delege arkadaşlarımızdan öğrendik. Bursa, Sakarya ve Denizli’de temsilci olmadığı için herhangi bir savunma hakkımız olmadan odalarımızın oy çokluğuyla kapatılmasına karar verilmiş” dedi. 

‘GÖNÜL İŞİYLE YAPIYORUZ’
Odadaki çalışmaların gönül işiyle yapıldığını söyleyen Yavuz, “Bu karardan sonra hepimiz kırıldık. Seçimle buraya geldik. Antidemokratik bir şekilde odamız kapatılmış. Odamıza bağlı 145 üye var. Bursa’da da neredeyse 250’nin üzerinde üye var. Yanlış bir karar alındı. Odalara ticaret mantığıyla bakmamak lazım. Bizler meslek odalarıyız. Buralar ticarethane mantığıyla yönetilemez. 1’nci derece deprem bölgesi olan Sakarya’mızda jeofizik mühendisleri odası şubesinin kapatılmasının ekonomik nedenlerin öne sürülmesinin hiçbir inandırıcılığı yoktur. Temsilciliğe düştüğümüz zaman 1 kişi ya da 2 kişi görev yapacak. Bir işi 2 kişi ile yapmak var, bir de yönetimle birlikte yapmak var. Bu işi böyle yaptığınız zaman arkadaşlar meslekten soğuyor” diye konuştu. 

‘DEPREM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK’
Sakarya’nın birinci derecede deprem bölgesi olmasına rağmen şubenin kapanmasının doğru olmadığı vurgulayan Yavuz, “Sakarya’mız, geçmiş yıllarda büyük depremler görmüş. Bu depremler sonrası yapılacaklar ile ilgili çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Bu noktada şubenin kapatılması doğru değildi. Şube olarak 1-7 Mart Deprem Haftası’nda stantlar kurup halkı bilinçlendirme broşürleri dağıttık. Bazı sivil toplum kuruluşlarına depremle ilgili bilinçlendirme eğitimleri verdik. 17 Ağustos depremi anma etkinlikleri düzenledik ve deprem ile ilgili bilinçlendirdik. Üyelerimize meslek içi eğitim kursları düzenledik. Yeni kurulan SBB Zemin ve Deprem Araştırma Müdürlüğü’yle Sakarya’da olası deprem öncesi neler yapılabileceği ile ilgili istişarelerde bulunduk” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN VE YÖNETİMİ İSTİFA ETTİ 
23 Eylül tarihinde genel merkeze istifa mektuplarını sunduklarını kaydeden Yavuz, “Genel merkeze, dilekçemizi gönderdik. Herhangi bir savunmamız olmadığı takdirde odamızın temsilciliğe düşürülmesi nedeniyle JFMO Sakarya Şubesi 5’inci Dönem Yönetim Kurulu olarak asıl ve yedek üyelerimizle istifa etme kararını oy birliğiyle aldık. Genel merkez tarafından henüz bir açıklama gelmedi. Resmi olarak şu anda Sakarya’da Jeofizik Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi yok. Bizlerde genel merkez tarafından gelecek cevabı bekliyoruz. Gelecek cevap ile birlikte yolumuzu çizeceğiz” şeklinde konuştu.  
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 16:57
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER