"Depremde otoyol ve YHT hattı çökecek"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, olası bir depremde Sakarya'dan geçen TEM otoyolu ve YHT hattının çökeceğini söyledi 

"Depremde otoyol ve YHT hattı çökecek"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan,TBMM'de görüşülecek olan yeni imar yasasındaki 'güçlendirme hakkı' ile ilgili Sakarya'yı da ilgilendiren uyarılarda bulundu 
TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurul’a gelmesi planlanan İmar Yasası’na ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Alan, bu yasa ile yapılacak düzenlemenin, “kişiye özel düzenlemeler” olduğunun altını çizdi. 
‘GÜÇLENDİRSENİZ DE YIKILACAK’
Yasa teklifiyle kaçak kat çıkıp affa uğrayan yapılara “güçlendirme hakkı” verileceğini de belirten Alan, “Ülke genelinde 17 il, 80 ilçe, 512 köydeki 100 bin civarındaki bina doğrudan fay hattının üzerinde bulunuyor. Bu binaları ne kadar güçlendirseniz güçlendirin ilk depremde yerle bir olacağı kesin. Güçlendirme kararı büyük hata” dedi.

SAKARYA'DAN GEÇEN OTOBAN VE YHT İÇİN UYARI
Hüseyin Alan, binaların yanı sıra İstanbul-Ankara otobanının Sakarya Nehri’nden Sapanca’ya kadar; yüksek hızlı tren hattının ise Arifiye-Sakarya arasının Kuzey Anadolu Fay Hattı ile paralel gittiğini belirterek, “Fay hattı üzerindeki otoban yolu olası bir şiddetli sarsıntıda çökecek, tren hattının bu bölümü ise kopacaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 12:14
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arslan
Arslan - 9 ay Önce

Felaket telallı nerden biliyosun ne olup bitecegini Allah bilir boş konuşma

SIRADAKİ HABER