DEVLET ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA ŞAŞIRTAN BAŞARI!

Devlet Üniversiteleri ile ilgili yapılan sıralamada Sakarya Üniversitesi 38’inci sırada yer aldı. Doğru dürüst alan hocası olmayan bazı fakültelerin sıralamada ilk sıralarda yer alması ise dikkat çekti

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA ŞAŞIRTAN BAŞARI!


Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın [ÜniAr] kurucuları Prof. Dr. Engin KARADAĞ ve Prof. Dr. Cemil YÜCEL tarafından yapılan 2018 sıralamasında Sakarya Üniversitesi adına şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Genel sıralamada geçen yıl 43’üncü sırada yer alan Sakarya Üniversitesi bu yıl 37’inci sıraya yükseldi.
Araştırmanın şaşırtıcı olan yönü SAÜ’nün yeri değil, Sakarya Üniversitesi’nin bazı fakültelerinin sıralamaları.
Örneğin Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ankara ve İstanbul Üniversitelerinin Hukuk Fakültelerinin önüne geçerek ikinci sırada yer almış.
Devlet Konservatuarı yılların konsevatuarlarını geride bırakıp birinci sıraya yükselmiş.
Aynı şekilde İletişim Fakültesi 5’inci sırada yer alırken Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin iletişim fakülteleri SAÜ İletişimin arkasında kalmış.
Araştırmaya göre Sağlık Bilimleri Yüksek okulu birinci sırada yer alırken yeni kurulan Siyasal Bilgiler ise 3’üncü sırada yer almış.

DÜS NEDİR?
Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması [DÜS] 2018, ilk olarak 2016 yılında Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın [ÜniAr] kurucuları Prof. Dr. Engin KARADAĞ ve Prof. Dr. Cemil YÜCEL tarafından geliştirilmiştir. DÜS’ün temel amacı devlet üniversitelerini ve fakültelerini akademik teşvik puanlarını temel alarak sıralayarak Türk üniversite sistemine farklı bir veri kaynağı sağlamaktır.
 

Araştırmaya şu adresten ulaşabilirsiniz 

https://www.uniar.net/dus

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER