DİLEKSİ HASTALIĞI FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ

Taşkısığı Ortaokulu 5. ve 6. sınıf öğrencileri okul müdür ve aynı zamanda Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Sakarya İl temsilcisi olan Hilmi Çil eşliğinde Disleksi farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdiler.

DİLEKSİ HASTALIĞI FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ

Taşkısığı Ortaokulu 5. ve 6. sınıf öğrencileri okul müdürü Hilmi Çil’in önderliğinde Disleksi farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdiler. Yürüyüş Uzun Çarşı sonunda başlayıp AKM’ nin orada son buldu. Öğrencilerin yürüyüş esnasında “Disleksi hastalık değildir” sloganı atmaları büyük ilgi topladı . Yürüyüşün sonunda bir açıklama yapan okul müdür ve aynı zamanda Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Sakarya İl temsilcisi olan Hilmi Çil bu yürüyüşü gerçekleştirmelerindeki amacın halkın ve insanların Disleksin farkında olmalarını sağlamak olduğunu belirtti.
DİSLEKSİ NEDİR?
Çil,  “Disleksi bir hastalık değildir sadece öğrenme güçlüğüdür. Normal ve normal üstü olan çocukların Matematik yapamama, okuyamama veya da yazamama farklılığıdır. Bunun olma sebebi kimisinin doğuştan kimisinin doğum esnasında kimisinin ise genetik olmasından kaynaklanmaktadır. Önemli olan çocuğun hangi durumuna göre nasıl eğitim verileceğinin bilinmesidir. Türkiye’de dünyada birçok kişinin Disleksi dediğimiz farklılığa sahip olduğunu bilmekteyiz. Bunlardan bir tanesi merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, ünlü müzisyenimiz Barış Manço, dünya çapında Bethoween, Mozart, Einstein ve diğerleri bunların hepsinin ortak özellikleri Disleksi olmalarıdır. Bizde Sakarya İl Temsilcisi olarak bunun farkına varılması için bu yürüyüşü gerçekleştirdik” dedi. Adil Demirel

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE