Dilmen Mahallesi halkı: Tek sorunumuz yağmur suyu

Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün 81 sokak, 8 cadde ve 13 bin nüfusu olan Dilmen mahallesinde.

Dilmen Mahallesi halkı: Tek sorunumuz yağmur suyu

Gazetemiz stajyer muhabirleri Furkan Develi ve Şevval Geçin, Erenler Dilmen Mahallesi’nin 31 yıllık muhtarı Münür Eyüboğlu ve mahalle sakinleri ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu.

“ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

7 dönemdir muhtarlık yaptığı ve mahallelerinde birçok sorunun çözülerek, hizmet getirildiğini söyleyen 31 yıllık muhtar Eyüboğlu, “Mahallemize orta okul kazandırdık. Bir caminin yapımına aracılık olduk. Pazartesi günleri için semt pazarı kurdurduk. Yapılan orta okul fay hattından dolayı kaldırılarak yeni bir ilk okul yapıldı. Akabinde anaokulu yapılacak. Şu anda mevcut olarak yağmur suyu giderlerinin olduğu kanalizasyon sıkıntımız var. Bunu gerekli mercilere ilettik ancak halen çözüm bulamadık. Mahallemizde şuan yağmursuyu giderlerinde yaşanan sıkındı dışında bir sorunumuz yok” dedi. 

Erenler Dilmen Mahalle muhtarı Münür Eyüboğlu ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştuktan sonra mahalle sakinleri ile bir araya gelen gazetemiz stajyer muhabirleri Furkan Develi ve Şevval Geçin, sorun ve beklentileri bide onların ağzından dinledi.

“BELEDİYE YETERSİZ KALIYOR”

Fabrika Caddesinde yaşayan Yaşar Sevindi; “Mahallemizde köpeklerden şikâyetimiz var. Çocuklarımızı sokağa çıkartamıyoruz. Bir de alt yapı sorunumuz bulunuyor. Yağmur yağdığında sokaklarımızı sel götürüyor. Bunu da muhtara belirttik ve en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz. Muhtarımız güzel hizmetler veriyor. Ondan yana bir sıkıntımız yok. Ama belediyeden mahallemize hem gençlerimizin, hem ailelerimizin vakit geçireceği parklar, sosyal alanlar yamasını istiyoruz. Erenler’in genel sorunu Adapazarı kadar büyük olmasına rağmen rağbet görememesi. Gün geçtikçe ilerleyeceği yerde geriye gidiyor. Bu belediye başkanlarımızın yetersiz kalmasından kaynaklanıyor.”

ALTYAPI HİZMETİ

24. sokakta yaşayan Hüseyin Saka; “Mahallemizin çok fazla sorunu yok. Sadece yağmur yağdığında yaşanılan su birikintileri sıkıntı. Yağmursuyu giderlerimiz yeterli olmadığı için sokaklarımız adeta göle dönüyor. Muhtarımız iyi çalışıyor, belediyemizde altyapı hizmeti verirse mahallemizde sorun kalmaz.”

“HERŞEY YOL VE SU DEĞİLDİR”

Dilmen Mahallesi esnafı Burak Aydemir; “Bir pazarcı olarak burada bir çay ocağı ve tuvalet olmaması büyük sorun. Buradaki esnaflar, camiye gitmek durumunda kalıyor. Cami uzakta olduğu için çoğumuz mallarını bırakıp gidemiyor. Burada yer parası çok pahalı 3 metre yere çok fazla para ödemesi yapıyoruz. Yer sorunumuz var. Ne muhtar, ne de belediye bu konuda yardımcı olmuyor. Belki burada kapalı pazar yapamazlar ama en azından daha geniş bir alana taşıyabilirler. Belediyenin esnafa yardımcı olması gerekir. Her şey yol veya su demek değildir.”

KANALİZASYON KAPAKLARI

Fabrika Caddesi’nde yaşayan Selamettin Özdemir; “Mahalle mahalle geziyorum ve şuna değinmek istiyorum bu asfaltlarda yolun ortasına yapılan kanalizasyon kapakları ve telefon kapaklarında çok mustaribiz. Araba direkt olarak çukurların üzerine geliyor ve bunları kaldırımlara yapmaları daha mantıklı olur. Yayalar zaten üstüne basmıyor. Her yere asfalt yaptık diyorlar ama asfaltlarda düzgün bir yer yok. Ya çukur oluyor ya sonradan yamalanmış. Bu mahallenin tek sorunu Sakarya’nın da en büyük sorunu olan alt yapı. Yağmur yağdığında yolları sel götürüyor. Düzgün bir şekilde çalışma yapılamıyor. Bu sorunda muhtarın değil belediyenin sorunu, belediyenin çalışması gerek.”

“ESNAF HİZMET ALAMIYOR”

Dilmen Mahallesi esnafı Menderes Genç; “Burada hem gayrimenkul işi ile uğraşıyorum hem de pazarcılık mesleği yapıyorum. Bu mahallenin sorunlarının başında alt yapı var. İlk başta alt yapı sorununu halletmeleri gerekmektedir. Pazar esnafı olarak belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Bu pazar bölgesinde kişisel ihtiyaçlarımızı gidereceğimiz bir tuvalet yok. Mahallenin muhtarını ben tanımıyorum hiç görmedim. Biz burada esnaf olduğumuz için pazarcılar odasına bağlıyız. Sorunlarımızı burada görevli olan arkadaşlara ya da pazarcılar odasında ki yetkililer iletiyoruz. Ama ne kadar dinliyorlar ne kadar yansıtıyorlar bilmiyoruz. Mesela yağmur yağdığı zaman buralar su dolar, milletin ayakları ıslanır ve arkadaşlar bu yüzden tezgâh açamıyorlar. Pazar akşamları buranın temizlenmesi gerekiyor. Pazartesi günü pazar kurulacağı için bakım yapılması gerekiyor ama temizlenmiyor. Esnaflar geldiğinde hep pis oluyor buralar.”

“TRAFİK SORUNU VAR”

Sadullah Pehlivan; “Yer olmadığı için kapalı pazar yeri yapılamıyor böyle mahalle arasında pazar yeri kuruluyor hafta da bir gün. Oda hava yağışlığı olduğu zaman esnafa da vatandaşa da büyük çile oluyor. Pazar kurulduğu günler trafikte de büyük sıkıntı yaşanıyor. Belediyeden yeterli hizmet aldığımızı düşünmüyorum.”

“ERENLER KÖY GİBİ KALDI”

Orhan Demirci; “Mahallenin sorunu kapalı pazarımız yok. Lavabo ve çeşme yok hiçbir şey yok burada belediyenin bir hizmeti yok. Eski belediyeden de yeni belediyeden de memnun değiliz. Ben erenlerde oturuyorum hiçbir şey göremedik. Esnaf olarak sorunlarımızı çözülmesi için talepte bulunsak da muhtar oturuyor koltuğunda hiçbir sorunumuz için uğraşmıyor. Ulaşım pahalı trafik sorunu var. Sakarya’nın merkezi Serdivan’a kayıyor. Erenler köy gibi kaldı.
 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derya zor
Derya zor - 8 ay Önce

Erenlerde yaşıyorum sürekli adapazarına kültür ve sanat etkinliklerine gidiyorum, Erenlerde çok büyük bir ilçe ve hiçbir sosyal faaliyet yok maalesef, yağmurda yollardan karşıdan karşıya geçemiyoruz heryer suyla dolup taşıyor ve özel kreşler zaten çok pahalı devlete bağlı okulöncesi eğitim verilen kurumların bağımsız anaokullarının erenlerde yapılmasını duyarlı bir vatandaş olarak rica ediyorum

SIRADAKİ HABER