Doku Kültürü Laboratuvarı yine ilçe değiştirdi 

İlk olarak Arifiye'de yapılması planlanan, daha sonra Serdivan'a yapılması gündeme gelen Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi'nin (Doku Kültürü Laboratuvarı) Hendek'te yapılması için ihaleye çıkılıyor. 

Doku Kültürü Laboratuvarı yine ilçe değiştirdi 

sakaryayenihaber.com - Özel Haber

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (SATSO) Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SBB) iş birliğinde hayata geçireceği Sakarya "Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi" projesi diğer adıyla “Doku Kültürü Laboratuvarı Projesi” için önemli bir adım atıldı. 
SATSO, projenin götürü bedelle yapımı için ihaleye çıkıyor. 
Ancak ihale dosyasının yayımlanmasıyla sürpriz bir gelişme de ortaya çıktı. 


ARİFİYE'DE YAPILACAKTI 
Doku Kültürü Laboratuvarı için ilk adım 28 Haziran 2018'de SATSO'da atılmıştı. Dönemin Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun da hazır olduğu toplantıda dönemin SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve MARKA arasında protokol imzalandı. O gün projenin Arifiye Adliye Mahallesi Sakarya Nehri kenarındaki 282 dönümlük alanda hayata geçirileceği açıklandı. Ayrıca 10 Ocak 2019'da Toçoğlu ile Altuğ arasında, projenin tamamlanması ve sonrasında kurulan merkezin işletilmesi sürecinde yapılacak çalışmalara ilişkin usul ve esasları içeren bir protokol daha imzalandı. O gün, projenin ihalesine Mart ayında çıkılacağı açıklanmıştı.


SERDİVAN'A TAŞINMASI İÇİN 
Yerel seçim gündeminde bu ihale de gerçekleşmedi. Daha sonra SBB Meclisi'nin 8 Temmuz 2019 tarihli toplantısında projenin Serdivan Yazlık Mahallesi Çark Deresi kenarındaki 277 dönümlük alana taşınması için SBB Başkanı Ekrem Yüce'ye yetki verilmesi karara bağlandı. Bunun nedeni de Arifiye'deki arsanın Sakarya Nehri taşkın alanı içerisinde olması olarak açıklandı. 


HENDEK'TE YAPILMASI İÇİN İHALE
Ancak yayımlanan ihale dosyasında işin Hendek Uzuncaorman Mahallesi'ndeki Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi içinde kalan 10 dönümlük arsada yapılacağı bilgisi yer alıyor. Önceki seçeneklere göre oldukça küçük yüzölçümüne sahip arsa; SASKİ'nin Hendek Atıksu Arıtma tesisinin hemen yanında bulunuyor. Arıtma tesisi ise yaklaşım 66 dönüm alana sahip. 
İHALE HAFTAYA 
 Mükemmeliyet Merkezi (Doku Kültürü Laboratuvarı) için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Güdümlü Destek Programı kapsamında mali destek sağlıyor. 
SATSO, projenin götürü bedelle yapımı için ihaleye çıkıyor. 
İhaleye katılım koşulları, isteklilerde aranacak teknik ve mali bilgileri de içeren ihale dosyası SATSO binasından 11 Aralık Çarşamba 17.30'a kadar alınabilecek. 
Teklifler ise ertesi gün, 12 Aralık Perşembe saat 14.00'te yine SATSO binasında yapılacak oturumda açılacak. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 10:11
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER