"Döner sermayede tarih tekerrür etti"

Türk Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, döner sermaye yönetmeliğinde tarihin bir kez daha tekerrür ettiğini söyledi.

"Döner sermayede tarih tekerrür etti"

Açıklamada, sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Korkmaz şunları kaydetti, “Sağlık çalışanlarının çözülmesi gereken temel sorunlarının başında döner sermayeler olduğunu sıklıkla dile getirmiştik. Bu anlamda dikkat çektiğimiz bir başka husus ise döner sermaye yönetmeliği ile ilgili düzenleme yapılırken mutlaka sosyal taraflarla bu işin yapılmasının gerekliliği olmuştu. Sendikaların bu işin mutfağında olmasını zaruri gördüğümüzü ifade etmiştik. Çünkü bakanlık tarafından tek başına yapılan düzenlemeler ne yazık ki fiyasko ile sonuçlanmaktadır. Bunun son örneğini yıpranma payında görmüştük. 5 yıla bir yıl olarak verilecek yıpranma payında sosyal taraflardan kaçırılan düzenleme fiilen 9 yıla 1 yıl olarak hayata geçmiş, bazı meslek mensupları dışarıda kalmış, geçmişi kapsamadığında çalışana hiçbir faydası olmamıştı.” 

‘REVİZE EDİLMELİ’

Korkmaz, “Biz böyle mücadele verirken yetkiliyim diye ortada gezen malum-sen ise müjde işinden vazgeçmemiştir. Yıpranma payı ile alakalı yine bir toplantıda müjde vermiş, kazandık, biz yaptık naraları atmışlardır. Ne yazık ki döner sermaye yönetmeliğinde tarih bir kez daha tekerrür etti. Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen toplantısında Bakan yardımcısının sözleri müjde olarak verildi. Bakan yardımcısı yönetmelik çıkacak dediğinde, alkış tutmak yerine niçin sosyal tarafları bu işin içine dahil etmediniz deselerdi hayırlı bir iş yapmış olurlardı ama yapmadılar. En az bu yönetmeliği hazırlayanlar kadar her şeye alkış tutanlarda bu işin sorumlusudur. Türk sağlık-Sen olarak mücadelemize devam edeceğiz. Yönetmelik yayınlandığı gün ilan ettiğimiz gibi yönetmeliğin yürürlük tarihi olan 1 Nisan’a kadar düzenlemeler revize edilmeli ve tüm çalışanların döner sermayeleri yükseltilmelidir. Bu konuda girişimlerde bulunuyoruz” dedi. 
 

banner3
YORUM EKLE