Düğünde dans ve oyun kuralına güncelleme!

Sağlık Bakanlığı, nikah ve düğünler genelgeyle açıklanan kuralları yayınladığı yeni rehberle güncelledi. İşte tüm merak edilenler...

Düğünde dans ve oyun kuralına güncelleme!

Daha önceden yayınlanan ‘Nikah salonlarında uygulanacak tedbirler’ konulu genelgenin ardından rehbere ‘Düğün salonlarında süreç yönetimi ve davetlilere yönelik alınması gereken önlemler’ başlığı eklendi

Rehbere eklenen yeni maddelerle davetiyeler için "kural uyarısı" önerisi, belirlenen alanda bulunacak kişi sayısı, düğün esnasında yasaklanan oyunlar ile maske ve diğer kurallar güncellendi. 

İşte genelgenin tamamı:

-Düğün salonu girişinde Covid-19 bilgilendirme afişleri (salon kapasitesi, sosyal mesafe, maske, el hijyeni bilgileri) asılmalıdır.

-Düğün salonunun girişinde ve içinde el antiseptiği bulunmalı, kişiler nikah salonuna girerken ve çıkarken el antiseptiği kullanmalı.

-Düğüne katılacak kişiler nikah töreni boyunca mutlaka maskelerini uygun şekilde takmalıdır.

-Düğün salonlarının girişinde sosyal mesafenin korunmasına yönelik olarak yer işaretlemeleri yapılmalı, davetlilerin kendileri ve çalışanlar ile sosyal mesafe (1 metre) korumalıdır.

-Düğün salonuna gelen ziyaretçi ve çalışanların mutlaka ateşi ölçülmelidir. Ateş ökçen personel tıbbı maskeye ek yüz koruyucu kullanmalıdır. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar alınmamalıdır.

-Düğün salonunun girişindeki karşılama töreninde tokalaşma ya da kucaklaşma/sarılma yapılmamalı sosyal mesafe korunmalıdır

-Düğün salonunda görevli personel dahil 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde düzenleme yapılmalıdır.

-Yakın teması engellemek amacıyla takılar sandık ya da benzeri bir toplama kutusuna bırakılmalıdır

-Toplu fotoğraf çekimi yapılmamalıdır. Fotoğraf çekimleri sosyal mesafe kuralına uyarak çekilmelidir.

-Düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır.

- Nikah şekeri davetlilere sosyal mesafe korunarak dağıtılmalıdır. Dağıtan kişide maskeye ek olarak yüz koruyucu/gözlük olmalıdır.

-Düğüne katılan tüm katılımcıların adları ve iletişim bilgileri en az 14 gün saklanmalıdır. Bir veya daha fazla davetli toplantıdan sonraki 14 gün içinde Covid-19 belirtileri gösterdiğinde bu uygulama il/ilçe sağlık müdürlüğü yetkililerinin temaslıları izlemelerine yardımcı olacaktır.

DAVETİYEYE EKLENMESİ GEREKEN BİLGİLER

Rehberde, düğün davetiyelerine ilişkin öneriler de yer aldı.

Kovid-19 nedeniyle bütün misafirlerin maskeleri ile gelmeleri ve nikah/düğün boyunca maske kullanmaları, salon girişlerinde vücut ısısı ölçümü yapılacağı ve ateşi 38 dereceden yüksek olanlar için semptom gösterenlerin salona alınmayacağı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği konularında bilgi ve uyarı yazıları bulunması gerektiği kaydedildi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 20:35
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER