EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI YENİ SINAV SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ: EĞİTİMCİLERDEN YENİ SİSTEME ELEŞTİRİ

İlimize gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, üniversite ve liselere giriş sınavlarıyla ilgili getirilen yeni sistemi eleştirdi. Yalçın, “İki sınavın aynı gün yapılması aşamalı sınav mantığına aykırıdır” dedi

EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI YENİ SINAV SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ: EĞİTİMCİLERDEN YENİ SİSTEME ELEŞTİRİ

PAYDAŞ GÖRÜŞÜ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesini ziyaret etti. Genel Başkan Yalçın ziyarette yeni sınav sistemine dair açıklamalarda bulundu. Yükseköğretim ve liselere girişte uygulanacak yeni sistemin büyük etkilerinin olacağını belirten Yalçın, değişikliğin paydaş görüşü alınmadan açıklanmasını da eleştirdi.
MANTIĞA AYKIRI
Sınavın tek aşamaya indirilerek, soru sayısının azaltılmasının sınavın geçerliğini azalttığına dikkat çeken Yalçın, “Adayların girecekleri sınavların kapsamlarının daraltılmış olması, ortaöğretimi olumsuz etkileyecektir. İki sınavın aynı gün yapılması ve ilk sınavın sonuçları açıklanmadan ikinci aşama sınava girilmesi, aşamalı sınav mantığına aykırıdır” dedi.
ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK
Toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin konunun hassas ve sıkıntılı noktaları değerlendirilmeden YÖK tarafından açıklanmasının talihsizlik olduğuna değinen Genel Başkan Yalçın, “İlk aşama sınavından alınan 200 ve üzeri puanın bir sonraki yıl da kullanabilecek olması önemli bir değişikliktir” dedi.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Yalçın, “4. Dönem Toplu sözleşme sürecindeki gelişmelere ve ilk tekliften nihai noktaya gelinceye kadar kat edilen mesafeye bakıldığında aklı selim sahibi herkesin takdir edeceği  bir sonucun elde edildiği görülecektir” dedi. Yalçın, “Tepkimiz sonuç verdi, çalışanlar için vergi kesintisi oranının yüzde 27 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasına ilişkin hüküm torba yasadan çıkarıldı. Oranlar konusunda atılan doğru adım matrahlarla da devam ettirilmeli. Matrahlar MTV’deki artış oranı kadar arttırılmalı” diye söyledi.
YÖK’E SINAV ELEŞTİRİSİ
Yeni üniversite sınav sistemini değerlendiren Yalçın, “Milyonlarca adayı, aileyi ve toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin eğitimin ilgili paydaşlarıyla görüş alışverişi yapılmadan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanması, bir eksiklik olarak görülmektedir. YGS’ye ve LYS’ye göre yeni sınavın fiilen tek aşamaya indirilmiş olması ve toplam soru sayının azaltılmış olması, ölçme ve değerlendirme ilkeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, sınavın geçerliğini azaltmıştır.
KAPSAM DARALTILDI
Adayların girecekleri sınavların kapsamlarının daraltılmış olması, ortaöğretimi olumsuz etkileyecektir. İki sınavın aynı gün yapılması ve ilk aşama sınavın sonuçları açıklanmadan ikinci aşama sınava girilmesi, aşamalı sınav mantığına aykırıdır. İlk aşama sınavından alınan 200 ve üzeri puanın bir sonraki yıl da kullanabilecek olması önemli bir değişikliktir. Bu durumda, ilk aşama testlerinde mutlaka test eşitlemesinin yapılması ve soruların yeterlilik düzeylerine göre hazırlanması gerekir şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER