EĞİTİMCİLER YAPILAN İHBARLAR NEDENİYLE AÇILAN SORUŞTURMALARDAN ŞİKAYETÇİ: ÖĞRETMENLERİN 
ALO 147 SIKINTISI

MEB Alo 147 İletişim Hattı’na ulaşan ihbarlar okul idarecilerini ve öğretmenleri zor durumda bırakıyor. Sendikalar hattın öğretmenlere karşı cezalandırma aracına dönmesinden şikayetçi

EĞİTİMCİLER YAPILAN İHBARLAR NEDENİYLE AÇILAN SORUŞTURMALARDAN ŞİKAYETÇİ: ÖĞRETMENLERİN 
ALO 147 SIKINTISI

SENDİKALAR DA KARŞI
Milli Eğitim Bakanlığı Alo 147 Hattı, öğretmenlerin korkulu rüyası haline geldi. Eğitimle ilgili şikayet hattına en çok öğretmenlerle ilgili şikayet geliyor. Eğitim sendikaları ise iletişim hattının öğretmenleri yıldırma amacıyla kullanılmaya başladığını belirterek, konuyla ilgili tepkilerini dile getiriyor.
ÖĞRETMENİ YILDIRMA
Arifiye ve Karapürçek’i ziyaret eden Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Murat Mengen,  “Okullarda disiplinin bozulma sebeplerinden biri haline gelen Alo 147 hattına yapılan her ihbarın, şikâyetin soruşturma konusu edilip öğretmeni yıldırma, cezalandırma aracı haline getirilmesinin önüne geçilmelidir” dedi.
BAŞVURU KRİTERİ YOK
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Düzlü ise 147’ye isteyen herkesin başvurabildiğini belirterek, “Başvurmayla ilgili kriter yok. Öğretmenler uygulama nedeniyle huzursuz. Gerçekten istismara çok açık bir yer. Biz sendika olarak bunu tasvip etmiyoruz. Alo 147’nin ya kaldırılması ya da ıslahı gerekmektedir” dedi. 

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube yönetim kurulu üyeleri Murat Mengen başkanlığında Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı ile Karapürçek Kaymakamı Elifnur Yaman’a ve Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Hakkı Doğramacı’ya ziyarette bulundu.  Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen yaptığı açıklamada, Sakarya görev yapan eğitim çalışanlarının yarıdan fazlasının üyeleri olduğunu vurguladı.
DİSİPLİN BOZULMA
Mengen, “Okullarda disiplinin bozulma sebeplerinden biri haline gelen Alo 147 hattına yapılan her ihbarın, şikâyetin soruşturma konusu edilip öğretmeni yıldırma, cezalandırma aracı haline getirilmesinin önüne geçilmelidir” dedi. Eğitimin bir bütün olduğunu dile getiren Mengen, “Eğitim yöneticisi, öğretmeni, şefi, memuru, hizmetlisi, müfredatı, öğrencisi, velisi, sınav sistemiyle bir bütündür. Herkesi ve geleceğimizi yakından ilgilendiren eğitim gibi bir alana ilişkin çalışmalar yapılırken, bu bütünlük göz önünde bulundurulmalıdır. Farklı kesimlerin eleştirileri, paydaşların görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır” dedi.
FAYDA SAĞLAMIYOR
Görüş alınmadan uygulanan sistemlerin beklenen faydayı sağlamayacağını dile getiren Başkan Mengen, “Aksi takdirde hiçbir sistem ve uygulama beklenen faydayı vermez, kalıcı olmaz. İstişareye yaslanmayan adımlar atmak, eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan uzak uygulamalarda ısrar etmek, gerilime, huzursuzluğa, strese davetiye çıkarmak, moral ve motivasyonu bozmaktır. Eğitim çalışanlarını tedirgin eden uygulamalar, öğretmeni değerli kılmayan yaklaşımlar başarı getirmez” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort