Egzozda 6 ayda 12 bin lira ceza!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılın ilk 6 ayında, egzoz gazı emisyonu ölçümü yaptırmayan veya sınır değerleri aşan araçların sahiplerine 802 bin lira idari yaptırım uyguladı. Sakarya’da ise 6 ayda 12 bin 630 lira ceza kesildi.

Egzozda 6 ayda 12 bin lira ceza!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla hazırlanan "Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında denetimler sürdürülüyor. Araçların egzoz emisyon pullarının olup olmadığı kontrol edilirken, egzoz ölçüm cihazı bulunan illerde ölçümler de yapılıyor.

SAKARYA’DA 13 BİN LİRA CEZA
Bu çerçevede geçen yıl gerçekleştirilen ölçümlerde egzoz emisyonu sınır değerlere uygun çıkmayan ya da emisyon pulu bulunmayan taşıt sahiplerine 1 milyon 237 bin 293 lira idari yaptırım uygulandı. Bu yılın ilk 6 ayında yapılan egzoz gazı emisyonu denetimlerinde ise sürücülere 802 bin 519 lira ceza kesildi. Bu yıl en çok ceza 164 bin 130 lirayla Konya, 116 bin 426 lirayla Kayseri, 110 bin 387 lirayla Bursa’daki araç sahiplerine kesilirken, İstanbul 5 bin lirayla son sıralarda yer aldı. Sakarya’da ise 12 bin 630 lira ceza uygulandı.

13 İLDE CEZA YOK
Aydın, Bolu, Elazığ, Edirne, Giresun, Hakkari, Kırıkkale, Manisa, Muş, Siirt, Tunceli, Şırnak, Osmaniye’nin de aralarında bulunduğu diğer illerdeki sürücülere ise ceza uygulanmadı. Özel otomobiller 2 yılda, resmi otomobiller her yıl denetleniyor. Taşıtlar, cinslerine, kullanılma amaç ve şekillerine uygun olarak değişik periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutuluyor.

EGZOZ MUAYENESİ
Özel otomobiller için ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir, resmi otomobiller için ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir, diğer motorlu taşıtlar için ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar için 10 yaş sonunda yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak gerekiyor. Egzoz gazı ölçüm değerleri uygun olan araçlara egzoz emisyon pulu veriliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER