EKMEK FESTİVALİ BAŞLADI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bir günde kadınların 100-200 gram ve erkeklerin 150-300 gram ekmek tüketmesi gerektiğini söyledi.

EKMEK FESTİVALİ BAŞLADI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı  Halil İbrahim Balcı, bir günde kadınların 100-200 gram ve erkeklerin 150-300 gram ekmek tüketmesi gerektiğini söyledi. Balcı. 1. Uluslararası Ekmek Festivali açılış töreninde yaptığı konuşmada. ekmeğin insan vucudu için yararlı olan B1, B3, B6 vitaminlerini ve magnezyum, çinko, demir gibi mineralleri içerdiğini anlattı.
DÜŞÜK YAĞ ORANI
Ekmekte karbonhidrat bulunduğunu ve yağ oranın çok düşük olduğu için aşırı tüketilmediği takdirde kilo aldırma özelliğine sahip olmadığını belirten  Balcı, "Kepek oranı yüksek olan ekmek tüketecek olursak tokluk hissini daha fazla vereceği için kilo aldırma özelliğini yok etmiş olur" dedi.Kadınların günde en az 100-200 gram, erkeklerinse günde 150-300 gram ekmek tüketmesi gerektiğinin altını çizen  Balcı, "Ekmeği tüketmezsek kaslarımız ve beyin hücrelerimiz gelişmez, sindirim sistemimiz düzgün çalışmaz, kan hücreleri oluşmaz, deri hastalığına yakalanırız. Onun için ekmek çok önemli bir besin kaynağı. Her vatandaşın gönül rahatlığıyla tüketmesi gerekir." diye konuştu.
VİTAMİN İÇERİYOR
Ankara Halk Ekmek Genel Müdürü  Ali İlkbahar ise ekmeğin zararlı olduğu söyleminin yanlış olduğunu, tam buğday ekmeğinin birçok vitamin içerdiğini ve insan sağlığı için yararlı olduğunu söyledi. Sabahları bir veya iki dilim ekmek yemenin vücudun ihtiyacını karşıladığını vurgulayan İlkbahar, "Ekmek yememek yanlış. Eğer karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayamazsak kas erimesi gibi tedavisi zor olan hastalıklara yakalanabiliriz." ifadelerini kullandı. Festival kapsamında halk oyunları gösterisi yapılırken, açılış konuşmaları sonrasında katılımcılar festival alanını ziyaret etti. Festivale  Türkiye'nin yanısıra  Azerbaycan,  Kazakistan,  Kırgızistan,  Özbekistan,  KKTC,  Türkmenistan,  Makedonya,  Almanya,  Arjantin,  Belarus,  Fas,  Güney Afrika,  İsrail,  İtalya ve  Ukrayna katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER