Elektriğimiz derelerden

Elektriğimiz derelerden

Elektriğimiz derelerden

SAÜ, ilimizdeki derelerin enerji potansiyelini tespit etmek için proje hazırladı. 14 derede 450-500 milyon kilovatlık enerji potansiyeli belirlendi. Derelerdeki bu servet Sakarya ekonomisine kazandırılmayı bekliyor.


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Yüksel, yaptığı açıklamada, ''Küçük ve Orta Düşülü Hidroelektrik Santrallerin Projelendirilmesi İçin Sakarya Havzası'ndaki Akarsuların Hidrolik ve Hidrolojik Özelliklerinin Etüt Edilmesi Projesi'' kapsamında Sakarya Havzası'ndaki derelerin hidroelektrik enerji potansiyelini belirlemeye çalıştıklarını kaydetti.
Enerjide biçilmiş kaftan
Proje kapsamında Sakarya Havzası'nda iyi bir enerji potansiyeli belirlediklerini ifade eden Doç. Dr. Yüksel, şöyle konuştu: 'Sakarya Havzası'ndaki 14 dere üzerinde yaptığımız etüt çalışmalarında yıllık 450-500 milyon kilovatlık enerji potansiyeli tespit ettik. Bu potansiyelin yüzde 75'i ekonomik olarak kullanılabilir. Bu miktar Sakarya'nın kent merkezinin, endüstri ve ağır sanayi hariç aydınlatılması için yeter bir orana karşılık gelir. Enerji nakil hatlarında kavşak konumunda bulunan Sakarya hidroelektrik enerji potansiyelinin kullanılması için biçilmiş kaftan.'
Özel sektörün önü açık
Hidroelektrik enerji santrallerinin kamuoyunda bilinenin aksine son derece yararlı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yüksel, 'Hidroelektrik santraller kesinlikle çevre dostudur. Ayrıca kurulacak olan hidroelektrik santrali bölge halkı için istihdam da sağlayacaktır' diye konuştu. Hükümetin 2003'te yaptığı düzenlemeyle enerji üretimini ve dağıtımını özel sektöre açmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yüksel, yatırımcıların, DSİ'den kiralayacakları akarsular üzerinde proje geliştirerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan lisans almaları durumunda hidroelektrik enerji santrali kurabileceklerini söyledi.
Taraklı'ya enerji santrali
Yeni düzenlemeyle birlikte bir şirketin Taraklı'nın Gürleyik Deresi hidroelektrik enerji potansiyelinin belirlenmesi amacıyla SAÜ'ye başvurusu üzerine, burada fizibilite çalışması yaptıklarını kaydeden Doç. Dr. İbrahim Yüksel, şunları bildirdi: ''Gürleyik Hidroelektrik Santrali ve Regülatör Projesi için Taraklı'da 1 yıl çalıştık. Proje DSİ'den onay ve EPDK'dan lisans almıştır. Firma, şantiyesini kurmak üzeredir. Derenin ortalama debisi Taraklı'nın aydınlatma enerjisi ihtiyacına denk gelmektedir. Sakarya Havzası'nda bunun gibi onlarca deremiz var. Sakarya Havzası'ndaki derelerin hepsi Gürleyik Deresi gibi enerji potansiyeline sahip. Önemli olan bu potansiyeli değerlendirerek ülke ekonomisine kazandırmaktır.'

Akçay Deresi'ne santral önerisi

' ADASU'ya da Sapanca Gölü'ne su sağlayan Akçay Deresi'nde hidroelektrik santrali kurulması yönünde proje önerdiklerini kaydeden Doç. Dr. Yüksel, 'Bu dereyi enerjide değerlendirebilir miyiz diye etüt ettik. Bu dere enerji üretimi için su teminine herhangi bir negatif etki yapmaksızın kullanılabilir çıktı. Bunu ön rapor olarak ADASU'ya sunduk. ADASU 79 terfi merkezine sahiptir ve bu terfi merkezleri için yılda 7 ile 8 milyon YTL'lik elektrik harcamaktadır. Akçay Deresi haricindeki başka dereler üzerindeki hidroelektrik potansiyeli de değerlendirilebilir.''

*******************************

70 milyon dolarlık yatırım

' Sakarya Havzası'nın enerji potansiyelini keşfeden Büyükşehir Belediyesi de Sakarya Nehri üzerine 70 milyon dolarlık yatırımla hidroelektrik santrali kurmak için proje hazırladı. Geçtiğimiz aylarda santral için EPDK'dan gerekli lisans da alındı.
' Büyükşehir Belediyesi Sakarya Nehri üzerine kurulacak enerji santrali ile ilimize 600 milyon dolarlık katkı sağlamayı planlıyor. Hidroelektrik santralinin önümüzdeki dönemde ihale edilerek 2010 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE