Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı belli oldu!

Milyonlarca emeklinin Ocak ayında beklediği zam miktarı için büyük gün geldi. Bugün saatler 10.00'ı gösterdiğinde 2019 yılı Aralık ayı enflasyonu açıklandı.

Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı belli oldu!

ARALIK AYI ENFLASYONU AÇIKLANDI! EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK ZAM MİKTARI BELLİ OLDU

Aralık ayı enflasyon rakamı TÜİK tarafından son dakika olarak duyuruldu. Milyonlarca emeklinin heyecan içinde beklediği Ocak zammı bugün belli oldu. Aralık ayı enflasyon miktarının yüzde 11.84 olarak açıklanmasının ardından SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 6.49 oranında zam yapılacağı ortaya çıktı. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 5.49 oranında zam alma hakkı kazandı. Hal böyle olunca bu oranların maaşlara rakam olarak nasıl yansıyacağı vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. Peki, emekli maaşlarına ne kadar, kaç TL zam yapılacak? 

Emeklilerin heyecanla beklediği zaman geldi. 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının oranı bugün belli olacak. 2019'un ikinci 6 aylık döneminin enflasyon verisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 4'lük artışa ilaveten alacağı enflasyon farkını gösterecek.

Temmuz-Kasım ayı enflasyonu yüzde 5.71 olarak gerçekleşmişti. Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 5 zam alan memurlar ve emeklileri, Aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya enflasyonun yüzde 0.71'den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

Merkez Bankası'nın son beklenti anketinde de 6 aylık enflasyon için yüzde 6.29 tahmini çıkmıştı. Bu oran gerçekleşirse memurlar ve memur emeklileri yüzde 4'lük zamma ilaveten yüzde 1.29 enflasyon farkı alacak.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin ek ödeme dâhil maaşında ise yüzde 6.29 zam ile 74,34 ile 370,30 lira arasında artış yaşanacak. En düşük emekli aylığı buna göre bin 256 lira 21 kuruşa çıkacak. En yüksek aylık ise ek ödemeler dâhil 5 bin 887 lira 20 kuruştan 6 bin 257 lira 50 kuruşa ulaşacak.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER