Emekli ve memur zammı yüzleri güldürmedi!

Memur ve emekliye verilen zammı yetersiz bulan sendikalar ve emekli vatandaşlar, enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti

Emekli ve memur zammı yüzleri güldürmedi!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama yüzde 14.6 olarak belirlenmesinin ardından emekli zamları açıklandı. Yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranları SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına direkt yansıtılırken memur ve memur emeklilerinin yüzde 3'lük toplu sözleşme zamlarına ilaveten fark olarak ekleniyor. SSK ve Bağ-Kur’luların emekli zammı 8.36 oldu. Memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı ile birlikte 7.36 zam alacak.

“GERÇEĞİ YANSITMIYOR!”

Türkiye Kamu-Sen Sakarya İl Temsilcisi Mehmet Düzlü, enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek oranları değerlendirdi. Düzlü, “Bu oran gerçek anlamda memur maaşlarına 2021 yılı için yapılacak zammı ifade etmemekte, 2020 yılından alacaklı oldukları yüzde 4.36’yı da içermektedir. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir” dedi.

“EMEKLİLERİ OYALIYOR”

Emeklilerin oyaladığını söyleyen Düzlü, “Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte, alım gücü düşmekte 6 ay sonra bu zararı bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon atlı, memur ise yaya bırakılmış durumdadır.  Yıllardan bu yana Memur-Sen tarafından imzalanan toplu sözleşmelerle, memurun resmen yoksul hale gelmiş olmasına rağmen hâlâ bu sendikanın yetkili kalabilmesini ve memurlarımızın sendikal tercihlerini gözden geçirmemelerini anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

“GÜNCELLEŞTİRİLMELİ”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Sakarya İl Temsilcisi Yücel Kaçar ise geçen yıl uygulanan sözleşmenin güncelleşmesi gerektiğini savunarak, “Öncelikli olarak çoktan hüküm giydirilmiş yüzde 3’lük bir toplu sözleşme hükmü var. Bunun güncellenmesi gerekiyor hemen acil olarak. Bu geçerliliğini kaybetmiş toplu sözleşme geçerliliği hükmüdür. Bunu yanı sıra resmi enflasyonun yüzde 14.6 olarak açıklanmış olan bir veride yüzde 7 sadece enflasyon farkı olmalı. Miktarın güncelleşmesi gerekiyor. Yoksulluk sınırı 8 bin 600, açlık sınırın 2 bin 600 lira olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Salgın koşullarından bahsederek ve oldukça yetersiz kalıyor bu maaş artışı. Öncelik olarak geçen sene yapılan sözleşme hükmünü yitirmiştir. Bu güncellemede gerçek enflasyonun gıda ve yaşam enflasyonu kayıtlara doğru şekilde girilmelidir” ifadelerini kullandı.

“SÜREÇ NORMAL DEĞİL!”

Memur-Sen İl Temsilcisi Murat Mengen, memurlara yönelik açıklanan zammın yeterli olmadığını belirterek, “Normal bir süreçten geçmiyoruz. Salgınla mücadele ediliyor. Salgının getirmiş olduğu hem ekonomik hem de sosyal anlamda birçok farklılıklar mevcut. Sağlık her şeyden önemli ancak enflasyon daha önceki dönemlerde olduğu gibi normal seyretmiyor. Olağanüstü durum söz konusu. Piyasadaki enflasyon çok daha farklı. Açıklanan zam yeterli değil biz bunu daha fazla bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamını değil de piyasadaki enflasyonu baz almak suretiyle bir rakam belirlenmesini beklemekteyiz. Doğrusu da budur. Piyasada bir yıl önceki fiyatla karşılaşmak mümkün değil. Buna uygun bir artış olmalı. Asgari ücrete de yüzde 21’in üzerinde bir zam geldi iyi bir rakam ama daha yukarı da bir rakam da açıklanabilirdi.  Bizim bir beklentimiz var. fiyattan memnun değiliz” dedi.

‘EŞİT ARTIŞ OLMALI’

Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan ise 2021 yılı için emekli aylıklarına yapılan artışın yıllık enflasyonun altında kaldığını söyleyerek, “Emekli aylıklarına yapılan zamlar ile yıllık enflasyon kıyaslandığında emekli aylıklarına 2020 yılı birinci altı ayda yüzde 6,49 zam yapıldı. Yılın ikinci altı ayında ise yüzde 5,75 zam yapıldı ve iki zammın kümülatif toplamı yıllık olarak yüzde 12,6 oldu. 2020 yılı sonunda tüketici fiyat artışı ise yüzde 14,60 olarak açıklandı. Bu durumda 2020 yılında emekli maaşları yıllık tüfe artışına göre yüzde 2 daha az zam alındığı görülmektedir. Bu nedenle emeklilere yıllık tüfe artışının uygulanması altı aylık artışa göre gerçekçidir. Yeni yılda memur emeklileri için yüzde 7,36 zam, işçi BAĞ-KUR emeklilerine ise 6 aylık yüzde 8,36 zam yapıldı. TÜİK’in açıkladığı tüfe oranları gerçek enflasyona endeksli zam artışları emeklileri korumaktan uzak kalmaktadır. Yüzdeli zamlar yerine seyyanen artışlar yapılması daha gerçekçidir” şeklinde konuştu.

“ZAM ORANI AZ”

Zam oranları bir kısım emekli vatandaşı memnun ederken bazı emekliler ise rakamın yetersiz olduğunu söyledi. Emekli Medeni Güven zam oranını az bulduğunu söyleyerek, “Emekliye verilen zam oranı bence az. Şu an emekli maaşının en az 3 bin 500 lira olması gerekli. Bu aldığımız maaşla günlük masraflarımızı zor yettiriyoruz. Meyve, sebze marketlerdeki ürünler pahalı. Bir insan hiç mi et yemeyecek hiç mi üstüne başına almayacak? Maalesef yetmiyor” diye konuştu.  

“EK GELİR GEREKİYOR”

Sadece emekli maaşının yetmediğini bununla birlikte ek gelir almak için çalışmak zorunda kaldıklarını emekli Şeref Tekin ise, “Emekli maaşı zam oranı bence yeterli değil. Ben memnun değilim. İyi, kötü bir şekilde idare ediyorum fakat benim dışımda benden düşük emekli maaşı alanların geçimi gerçekten zor. Bizler bu parayı sadece gıda üzerinde kullanıyoruz. Bunun ev kirası, elektriği, suyu giyim ihtiyacı var. Bununla birlikte çocuklu aileler ise hepten zor durumda” dedi.

‘HİÇ YOKTAN İYİDİR’

Bir emekli için zam oranının iyi olduğunu ifade eden Alaaddin Angın, “Devlet hiç zam yapmasa ne yapacaktık? Hiç yoktan iyidir.  Devlet 10 bin lira verse insanoğlu yine ister fazlasını. Emekli maaşı yetmiyor ama yapacak bir şey yok. Salgından dolayı dünyanın durumu da ortada. Bu yüzden geçinmeye ve yettirmeye çalışıyorum. Zam oranı bir emekli için hiç yoktan iyidir” şeklinde konuştu. Vatandaş Davut Özcan ise, “Bize ne verilse millet olarak yetmez, doyumsuzuz. Bu yüzden bence insanlara zam oranı da yetmiyor. Bu maaş ile idare etmeye çalışıyorum. Hiç yoktan iyidir” dedi.

Şevval GEÇİN- Serkan OK- Merve KURTULAN

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 12:32
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 2 hafta Önce

Zaten emeklileri yok etmeye çalışıyorlar ettilerde zaten yazık zam a bakarmısın