Emekli ve yaşlılara yüzde 30 zam istediler 

Tüm Emekliler Sendikası Sakarya temsilciliği, Temmuz ayında emekli ve yaşlı aylıklarına yapılacak zammın yüzde 30 olmasını istedi 

Emekli ve yaşlılara yüzde 30 zam istediler 

Tüm Emekliler Sendikası Sakarya Temsilcisi Günay Şentürk, koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde emekli ve yaşlı kesimi yaşadığı sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı. 
Şentürk, emeklilerin ekonomik sıkıntılar yaşadığını da belirterek Temmuz ayında gerçekleşecek olan maaş artışının yüzde 30 seviyesinde olması gerektiğini söyledi. 

Şentürk'ün açıklamasının tamamı şu şekilde: 

Mart ayı başlarında başlayan koronovirüs süreci  topumun bütün kesimlerini sosyal ve ekonomik olarak çok  etkilemiştir.  Yapılan bir dizi açıklamalarla bu sürecin daha  bitmediği  ,sinsi bir şekilde pandeminin devam ettiği görülmektedir. Bu süreçten en çok etkilenenler olarak biz emekliler ve yaşlılar , Gerek Komu yöneticilerinin gerek Sosyal devlet ,Sosyal hizmet şiarıyla çalışması gereken Belediyelerin yeterince ve etkili bir hizmette bulunamadığı  gördük yaşadık..
. Süreç uzadıkça  mağduriyetlerimiz katlanarak  artmaya devam ediyor  ve belli ki edecek.. Bu vurdum duymaz anlayışı kabul etmedik etmeyeceğiz.

Şimdiye kadar  Sendikamız Tüm Emekliler Sendikası, çeşitli ortamlarda  Kısıtlamaların ve yasaklamaların  ilk günden bu yana ,defalarca sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi demokratik yollarla  ilgililere ulaştırmaya çalıştık.  Duymayanlara  şimdi  yeniden duyuruyoruz.  25 Haziran  2020 günü ,  Türkiye genelinde Örgütlü olduğumuz  103 şube ve temsilciliklerimizde  Yeniden ve daha yüksek sesle ilgililere ve kamu oyuna sorunlarımızı ve taleplerimizi anlatacağız  .Bu amaçla  Diyoruz k;
- -Siyasi iktidar bu salgını adeta bahane bilip hem emekli maaşlarındaki kesintiler yapmayı istemekte  hem de toplumsal yaşamımızda baskıcı politikalarını uygulamaya sokmak istemektedir. Tıbbi önlem olması gereken kısıtlama ve yasaklamaları demokratik hak arayışlarına karşı önlem olarak çıkarmaktadır. kıdem tazminatı hakkının kaldırılmak istenmesi, tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında emeklilik sisteminin özelleştirilmeye çalışılması,  bu yaklaşıma örnek sayılabilir.
-Tüm Emekliler Sendikası iktidarın bu baskıcı, yasaklayıcı yok sayıcı yaklaşımına karşı hak ve taleplerini dile getirmekte ısrarcıdır. Demokratik yollarla Hak taleplerini dile getirmek isteyenlerin ,bir biçimde engellenmesini de kabul etmiyoruz, 
-Sosyal devlet olmanın gereğinin uygulanması her değerlendirme de yer almış, özellikle başta 65 yaş üstü yurttaşlarımız olmak üzere kısıtlama ve yasaklamaya maruz kalan herkesin bütün ihtiyaçlarının merkezi ve yerel yönetim tarafından karşılıksız olarak giderilmesini her ortamda ifade etmiştir.
-Bu çerçevede hala salgının etkisinin azalmadığı hatta kimi  illerde arttığı gerçeğinden hareketle, kısıtlama getirilen bütün kesimler başta olmak üzere her türlü maddi, sosyal ve tıbbi desteğin verilmesi sendikamızın temel hedeflerinden biridir.

YÜZDE 30 ZAM İSTEDİLER 
 Önümüzde, Temmuz ayı maaş artışları gündemde. Bu kadar ekonomik yoksulluğa terk edilmiş  emekliler,  yüzdelik dilimlerle yapılacak artışların gerçeği yansıtmadığını, gerçek ekonomik kayıplarımızın giderilmesini bekliyoruz .
Önümüzde ki süreçte emekli ve yaşlıların daha da mağdur edilmemesi adına  Temmuz artışlarının %30 olarak yapılmasını,
Bu güne kadar,işsiz kalan ve mağdur olan ,ikinci iş yapmak zorunda olan emeklilerimizin  kayıplarının karşılanmasını,
Dertlerini ve hastalıklarını biriktirip  sokağa çıkmama kararına uymayı ilke edinen bizlerin tedavi giderlerinin ve ilaç paylarının kaldırılmasını,  
Yılda iki defa bayram ikramiyesi olarak verilen  1000 tl’lik tutarların ,yılda dört defa ve 2000 tl olarak ödenmesini,
Sosyal devlet –Sosyal belediyecilik gereği; Sokağa çıkacak yaşlı ve emeklilerimize hijyenik taşıma araçlarının tahsisi edilmesini,sağlıklı yaşam ve sosyal yaşam kuralları gereğince toplumdan ayırmadan dışlamadan,bilgi ve birikimlerimizi aktaracak alanların oluşturulmasını,bir kez daha talep ediyoruz.
Bizlere duymazdan gelemezsiniz ,çünkü bizler bu ülkenin bütün harcında emeği olan,bilgeleriz.
  Sosyal devlet ,İnsanca ve onurlu bir yaşam için  ;Sesi soluğu çıkmayanlara inat, bütün emekliler  sendikamızın Ekonomik ve Demokratik   mücadelesinde bir ve beraber olmaya çağırıyoruz. 
 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER