Emziren anneler dikkat!

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan emziren annelerin zayıflama diyetlerinden uzak durması gerektiğini ve günlük bin 800 kalori alınması gerektiğini söyledi.

Emziren anneler dikkat!

Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında bebek ve çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması ve ölümlerin önlenmesi için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütüldüğünü kaydeden Erdoğan, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilen bu programa göre; bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altıncı aydan sonra da uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi öngörülmektedir” dedi.

BAŞARILI EMZİRME İLE İLGİLİ ÖNERİLER
Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan başarılı bir emzirme ile ilgili olarak da şu önerilerde bulundu:
“Doğumdan hemen sonra, bebeğe kaynamış su, şekerli su, serum, mama gibi herhangi bir besin vermeksizin bebek anne memesine tutulmalı, emzirmeye başlanmalıdır. Bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. 6’ıncı aydan itibaren ek besinlere başlanarak iki yaşına kadar anne sütü ile beslenme sürdürülmelidir. Annenin doğumdan sonra ilk gelen sütü (kolostrum, ilk süt, ağız sütü) bebeğe mutlaka verilmelidir. Bu süt bebek sağlığı için çok önemli ve gereklidir. Bebeğe biberonla herhangi bir gıda verilmemelidir ve yalancı meme kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip malzemeler hastalık kaynağı olmakta ve aynı zamanda bebeklerin anne memesinden ayrılmalarına ve emzirmenin zarar görmesine yol açmaktadır. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda ihtiyacı olan ve bebeğin büyümesi için gerekli tüm besin maddelerine sahiptir (su, protein, yağ, demir, vitamin v.b.). ayrıca, su ya da meyve suyu vermeye hiç gerek yoktur. Anne sütü bebek için en temiz, hazmı kolay, taze, bebeğin her ihtiyacına uygun ve her an hazır tek ve eşi olmayan besindir. Anne sütü, bebekleri her türlü hastalığa karşı koruyan ve onların daha zeki olmalarını sağlayan tek besindir. Anneler, sütlerinin yetmediğinden kuşkulanıyorlarsa, herhangi bir ek besine başlamadan önce, mutlaka aile hekimlerine veya bir sağlık kurumuna giderek bebeklerinin büyümesini değerlendirmeli ve sağlık personelinin önerilerine göre emzirmeye daha sık olarak devam etmeli, eğer gerekli ise ek besine geçme kararını sağlık personelinin danışmanlığı sonrası vermelidirler. Bilinçsizce ve erken başlanacak ek besin bebek için tehlikeli bir seçenek olabilir. Çok özel ve çok nadir görülen bazı hastalıklar dışında tüm bebekler için anne sütü tek ve vazgeçilmez mükemmel bir besindir. Anne sütü ilk altı ayda bebeğin ihtiyacının yüzde 100’ünü,altıncı ve on ikinci aylar arasında bebeğin ihtiyacının yüzde 50’sini, On ikinci aydan sonra ise bebeğin ihtiyacının yüzde 30’unun karşılar.”
Emziren annelerin hem kendi sağlıklarının korunması, hem de bebeğin ihtiyacı olan günlük 700-800 mililitre anne sütünün oluşabilmesi için dengeli beslenmesinin önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, “Emziren annelerin su, süt ve taze sıkılmış meyve suyu gibi günde 8-12 bardak sıvı almaları, emzirme döneminde zayıflama diyeti yapmamaları, günde en az 1800 kalori almaları, alkol ve sigara kullanmamaları gerekmektedir. Ayrıca, Soğan, Sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller gibi besinler anne sütünün tadını değiştirebileceğinden emzirme döneminde tercih edilmemelidir” tavsiyelerinde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER