"En az 7 şiddetinde deprem olacak"

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Bölgesi'nde en az 7 şiddetinde bir depremin yaşanabileceğini açıkladı.

"En az 7 şiddetinde deprem olacak"

İstanbul'da 28 Eylül'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin geçen süre içerisinde henüz çözümlenemediğini söyledi. Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, bu depremin 7'nin üzerinde beklediği olası Marmara Depremi'ne neden olacak fayın çok yakınında meydana geldiğini hatırlatırken, "Bu depremin 'Doğru atımlı' yerine neden ters atımlı olduğu açıklanamadı" dedi.

Oğuz Gündoğdu, Doğu Anadolu'da son dönemde görülen depremlerin bölgedeki fayın aktif olduğunu gösterdiğini belirtti. Gündoğdu, Marmara Bölgesi'nde yerleştirilen 100'e yakın istasyonda yer hareket ve sinyallerini izlediklerini olağanüstü bir gelişme halinde bunu AFAD'a bildireceklerini söyledi.

MARMARA'DA EN AZ 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLASILIĞI

Gündoğdu, 28 Eylül 2019'da meydana gelen Silivri depremine değinirken, şöyle dedi:

"Silivri depremi, beklenen depremin meydana geleceği fayın çok yakınında oldu. Silivri'deki deprem ters faylanma sonucu oldu. Bu hala çözümlenebilmiş bir deprem değil. Bu depremin neden doğru atımlı yerine ters atımlı olduğu açıklanamadı. Bundan kısa süre önce bir daha küçük deprem olmuştu. 5.8 büyüklüğündeki depremde oldukça hasar oldu. Okullardan bazıları yenilendi, yıkıldı. Silivri; biraz daha elinizi çabuk tutun diyen bir deprem. Fay hattı, her yıl 2.5 santim Yunanistan'a doğru hareket ediyor. Matematik hesabına göre olası Marmara Depremi'nin 7 üzerinde olacağı kesin. Benim tahminim 7.2'nin üzerinde olacağı. İstanbul; müdafaası çok zayıf bir kent. Kendi haline yıkılan binalar var."

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 14:24
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuğba kopal
Tuğba kopal - 2 hafta Önce

Hiç bir önlem alınmıyor binalara hala yukse yaptırıma izin veriliyor bina mesefeleri çok yakın belli araliklar yok gogtelen gibi evlerin yapımına izin veriliyor ben bir ankam vermiş diilimm çünkü daha önce bir geçmişi var Marmara'nın Düzce depremi daha bir çok deprem lütfen artık kentsel dönüşüm ele alınıp çözüm masasına yatırılıp gerekirse tek katlı müstakil evlere donusturulmesi lazım birkere tamamen kaya dosenmeli yapılan binalar yığma yada kerpiç şekli yapılmalı göklerde uzun süredir ölçümler sürüyor ama sadece deprem oldu zaman gündeme oturuyor başka zaman bir acikkama yapilmiyo durum şudur budur diye mutayitler sık sık denetlenmeli kaçak mazeme kullanılan yerler varmı diye lütfen ila insanlar şoka dökülüp isyanmi etmeli yoksa can kayibimi olmalı yetmedimi verilen kayıplar ve deprem için hiç bir çadır Ora fabrik alanı oluşturulması sadece toplanma noktası denildi merkez dışına insanlar can havliyle onumu düşünecek her bolgeye her semte çadır alanı oluşturulmalı lütfen artık bu seslerimizi birileri duysunn can kaybı olmadan bu çözüm hayata geçirilmesi lazim

ayhan sarıca
ayhan sarıca - 1 hafta Önce

Sayın yetkililer
Yapmayın etmeyin yazıktır, günahtır.
Büyükşehir belediye binası dahil, sağlık kuruluşları dahil, yeni devlet yatırımları dahil, Depreme dayanıklı yegane bölge olan Yenikent'e taşınmalıdır.
Tüm devlet kurumlarına ait binaları hergün binlerce insan kullanıyor. Bu yapıların halen bataklık sahası gibi olan Adapazarı merkezde tutuluyor olması cinayettir. Serdivan arazisi de özellikle toprak kaymaları açısından çok riskli alanlardır.
Yeniden o kara günü yaşadığımızda, ne diye ağlayacağız ölülerimiz için. (onlar analarımız ,babalarımız, eşlerimiz, çocuklarımız olacak. ) Bu işin şakası yok. Riske edilecek şey değildir,
Bu şehrin ileri gelenleri küçük rant hesabı yapmadan, konunun uzmanları ile bu işi enine boyuna değerlendirmeli ve acil kararlar almalıdırlar.

Saygılarımla

Murat A.
Murat A. - 1 hafta Önce

7 şiddetinde değil, 7 büyüklüğünde demiş. Haberi yanlış yazmışsınız!

SIRADAKİ HABER