Engelli ailelerine 'cinsel eğitim' tavsiyesi

Engelli ailelerine 'cinsel eğitim' tavsiyesi

Engelli ailelerine 'cinsel eğitim' tavsiyesi

Engellilere yönelik çalışmalarıyla tanınan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, buluğ çağına gelmiş zihinsel özürlü çocuklarda cinsel eğitimin çok önemli olduğunu belirterek bazı tavsiyelerde bulundu.

Seyyar, zihinsel özürlü çocukların cinsel yönden uyumsuz hale gelmemeleri, istismara ve karmaşık cinsel saplantılara uğramamaları için velilere ve eğitimcilere büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti. Zihinsel özürlü çocukların biyolojik anlamda cinsel gelişimlerinin istisnalar hariç sağlıklı çocuklardan farksız ve zeka seviyesinden bağımsız olarak geliştiğini ifade eden Seyyar, bu çocukların cinsellik konusunda anlayacağı dille bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Seyyar zihinsel engelli çocukları olan veli ve eğitimcilere şu tavsiyelerde bulundu:
' Çocuk ve gençler arası zararlı cinsel yaklaşımları önlemke için zihinsel özürlü gençlerin , kendilerine ait özel odası olmalı
' Anne ve baba arasındaki cinsel münasebetler çocuk tarafından asla görülmemeli. Çocuk anne ve ya da babayı çıplak görmemeli.
' Çocuklara kendi cinsiyetlerine uygun düşmeyen kılık kıyafetler giydirilmemeli. Cinsiyetlerine ve fıtratlarına uygun olmayan davranış biçimlerini öğretmeyin öğrenmesini engelleyin.
' Ergenlik çağında görülen değişiklikler açık, doğru ve onların anlayacağı lisan ve seviyede önceden anlatılmalı ve yeni dönemlere hazırlıklı olabilmeleri için kendilerine yardımcı olunmalı
' Evde cinselliği tahrik eden pornografi içerikli neşriyat bulundurulmamalı. Ayrıca aile çocuklarıyla birlikte televizyon izlerken şiddet ve cinsellik ihtiva eden programlardan kaçınmalı.
' Evlilik çağına gelmiş özürlülerin cinsel enerjilerini kültürel ve başka yönlerden boşaltılması sağlanmalı.
' Zihinsel özürlü gençlere sosyal münasebetlerini ancak güvenilir kişi ve ortamlarda geliştirmelerine yardımcı olunmalı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE