Engin Özkoç: Felaket yine kapımızda

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 17 Ağustos depremi ile dünyanın ve Türkiye’nin gündemindeki Korona virüs salgını arasında bağ kurarak, “Binlerce insanımızın canını tehdit eden bu derdin dermanı, aşısı var; güvenli yapı stoku! Daha fazla beklemeden, riski daha fazla büyütmeden harekete geçek zorundayız” dedi.

Engin Özkoç: Felaket yine kapımızda

Özkoç yaptığı yazılı açıklamada, Korona virüs salgınının Türkiye’de baş gösterdiği 21 Mart’tan bu yana 5 bin 955 insanımızın yaşamını yitirdiğine işaret ederek, özetle şunları kaydetti:

“Her bir yurttaşımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Ortada büyük bir kayıp, büyük bir dert var. Bu kayıp duygusundan hareketle yıldönümünde 17 Ağustos’u hatırlatmak, dikkati çekmek istiyorum; biz, 21 Mart’tan bu yana 5 bin 955 insanımızı, salgın hastalıkta kaybettik. 21 yıl önce ise bir gecede, 45 saniye içinde 17 bin 480 insanımızı kurban verdik. Sadece 45 saniyede. Bugün, can sağlığı için haklı olarak Korona Virüs’ten sakınan, aşının derdine düşenler lütfen bir de bu açıdan baksın. 17 Ağustos’ta bu kadar büyük bir kayıp, acı yaşadık. Nedeni, depreme dayanıklı olmayan yapı stokumuzdu. Aynı acı, tekrar kapımızda. Depremin yine yaşanacağını biliyoruz. Binlerce canı tehdit edebileceğini biliyoruz. Derdimiz belli, derman belli. Bu derdin tek aşısı var; güvenli yapı stoku. Daha fazla vakit kaybeden, riski daha fazla büyütmeden, çok daha radikal adımlarla harekete geçmek zorundayız.

“DEPREME DAYANIKLI SARAYLARDA YAŞAYANLAR, HALKIN EVİNİ UNUTTU”

Deprem için ayrılması gereken kaynakların, halkımızdan toplanan vergilerin heba edildiğini biliyoruz. 21 yılın, 18 yılında tek başına ülkeyi yöneten mevcut siyasi iktidarın, depremle mücadeleye ilişkin ne bir takvimi, ne gündemi, ne de eylemi var. Bunca yıldır, halkımızın önüne binalarla ilgili bir analiz, güçlendirmeye ilişkin tablo, mali imkanlar, yönlendirme konulmadı. Kamu binalarının, okulların, hastanelerin deprem analizleri, güçlendirmeleri tamamlanmadı.

21 yılın sonunda vardığımız nokta; parası olanın sağlam zeminde, depreme dayanıklı evlerde oturabilmesidir.

Depremde Sarayı yıkılmayacak olanlar, işsizliği, yoksulluğu, ekmek derdine düşmeyi nasıl unuttularsa, depremin halkın canına nasıl mal olabildiğini, deprem korkusunu da unuttular. Her bir yurttaşın depreme dayanıklı evlerde yaşama, evlatlarına, sevdiklerine sahip çıkma hakkı var. Devlet, siyasi iktidar bunun koşullarını yaratmak zorundadır.

Yapmadılar, yapmıyorlar ve artık biliyoruz ki yapmayacaklar. Bizim halkımıza sözümüz var; yapacağız.”

 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevgi Aksoy
Sevgi Aksoy - 1 ay Önce

Sayın Engin Özkoç Devletimiz zaten elinden gelenibyapiyor Kim gelirse gelsin şu anda belki bundan iyisini yapabilmeliydi daha ne yapsın küçücük bir virüse yenik düştük bakın sizi çok iyi tanıyorum ama maalesef bu kadar oluyor .siz gelseydiniz yada siz basda olsaydınız neler yapardınız?

Bekir şenol
Bekir şenol - 1 ay Önce

Bu adam!!! 17 ağustosla ilgili konuşmamış ki! Her zamanki gibi yediğini içtiğini kusmuş pis koku

Tuğba kopal
Tuğba kopal - 1 ay Önce

Doğal afetler dünyanın kaderidir çünkü kuldan diil Allah CC hu kullarına uyarı veriyor Allah CC dönüş yapılsın diye ama evet yüksek binalrin cogunlu artista ne kadar salm yapıla bilir bilmiyoruz rabim beterinden korusun tedbir kuldan taktir Allah CC Şandır koranaya sıra gelince tatil ve turuskere acilim yapılmaması gerekirdi oyun içinde oyun oldunu Miley bilmicek kadar saf olabilir ama aptal diil halkın diil devlet büyüklerimizin bu işin önlemi alınması gerek diye dusunuyorum

SIRADAKİ HABER