Enkaz altından birbirimize seslenmeyelim 

MHP Adapazarı İlçe’nin İMO Sakarya Şubesine ziyaretinden Adapazarı’nın depreme hazırlığı konuşuldu 

Enkaz altından birbirimize seslenmeyelim 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adapazarı ilçe Başkanı Halil Hakan Oturak, Adapazarı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Erbay Kayatürk ve Belediye Meclisi İmar Komisyonu üyesi Kayhan Alver, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’ı ziyaret etti. 
MHP heyeti, Adapazarı Belediye Meclisinin son toplantısında gündeme getirdikleri kentsel dönüşüm çağrısıyla ilgili Gürpınar’la görüş alışverişinde bulundu. 

50 BİNE YAKIN HANE
MHP İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak; “Daha önce de İnşaat Mühendisleri Odası’ndan 1999 depremine maruz kalmış binalarla ile ilgili bilgiler almıştık. Birtakım uzmanların paylaştığı bilgileri de değerlendirdiğimizde ilçemiz ciddi risk altında. Bu riskin bir kısmı Adapazarı’nın ileri seviyede deprem bölgesi olması. Fakat bundan daha büyük kısmı 50 bine yakın hanenin yeni bir depreme karşı dayanıksız olması. Olası bir deprem için şehrimizin hazır olmadığını düşünüyoruz.

İLK İŞİMİZ

Bunu hızlı şekilde kapatabilmek için ilk işimiz “Depreme Hazırlık Master Planı” yapmak olmalıdır. Bunu belediye meclisi Şubat ayı toplantısında imar komisyonu meclis üyemiz İnşaat Mühendisi Kayhan Alver dile getirdi. Bu planla, şehir olarak ne kadar bir risk altındayız net şekilde ortaya koyularak, devletimizin üst kademelerinden gerek kentsel dönüşüm gerek arama kurtarma ve hayati idame ettirebilme konularında destek talep edebiliriz. Her binanın yapı analizi yapılarak ortaya koyulacak bina bazlı risk haritası ile, vatandaşlarımıza kentsel dönüşümün acil ve ne kadar gerekli olduğunu anlatabiliriz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Olası şiddetli bir depremde, binasının ciddi zarar göreceğini bilen vatandaş kentsel dönüşümün hayatını kurtaracağını net şekilde anlamış olur. Aynı planda, vatandaşa aşırı yük getirmeden kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi için finansal çözümler ortaya koyulabilir. Bu çözümle yasa gereği istenilen hak sahiplerinin 3/2 çoğunluğu rahat şekilde sağlanır. Şehirde tüm kamu kuruluşlarında, hane sahiplerinde, yapı-inşaat sektörü temsilcilerinin bu deprem bilinci, net veriler üzerinden oluşturulmadan Adapazarı’nı depreme hazırlamamız mümkün değil. Bugün bu çağrımıza kulak verilmesi yarın enkaz altından birbirimize seslenmememizin önüne geçecektir.” ifadelerini kullandı. 
İnşaat Mühendisleri Oda başkanı Hüsnü Gürpınar da, Deprem Hazırlık Master Planı için bir çalışma olursa buna gönüllü olarak destek vereceklerini ifade etti. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER