Ergün Atalay TÜVASAŞ’ta işçiler için konuştu 

Hafta sonu yapılan genel kurulda yeniden Türk-İş Genel Başkanlığına seçilen Ergün Atalay, ilk ziyaretini ilk çalışma yeri olan TÜVASAŞ’a yaptı. Atalay burada işçilerle buluşarak açıklamalar yaptı 

Serkan OK'un haberi

Hafta sonu Ankara’da gerçekleşen Türk-İş 23. Olağan Genel Kurulunda tekrar genel başkan seçildiğini ve kurulun gerçekleştiğini ifade Başkan Atalay, “Cumartesi günü Türk-İş genel kurulunu yaptık. 4 yıl içerisinde Türkiye’nin çalışanlarında yeteri kadar sorunları problemleri var. Biz 1 milyonun üzerinde aile olduk. Gücüm yettiği kadar işçiye, işsize elimden geleni yapmayı gayret sarf ediyorum” dedi 
Ülkemizde 82 milyon nüfusun olduğunu ve işsizlikle birlikte sorunlarında olduğunu söyleyen Başkan Atalay, “Biz öyle bir ülkeyiz ki 82-83 milyon nüfus var. Yeteri kadar işsiz var ve yeteri kadar problem var. Geçen kongre de anlattım. 1927’de 13 milyon 648 bin nüfus sayımı yapılıyor. O zaman un, iğne iplik her şey dışarıdan geliyor. O zamanda oyun var, plan var, tuzak var. Şimdi aradan 100 sene geçti her gün olmasa da 4 tane güvenlik görevlisi bu Türkiye için can veriyor. Her gün 3 tane de işçi ölüyor. 40 senedir terör devam ediyor. Harcanan paranın 3’te 1’i harcansa üç misli bir Türkiye olur” diye konuştu. 

İŞÇİLERİN SORUNLARI
Taşeronların ve işçinin sorunlarının olduğunun altını çizen Atalay, “Asgari ücret devam ediyor yani sorun hep var. İnşallah elimizden geldiği kadar, yettiği kadar sorunları çözmeye gayret sarf ederiz. İnsanlar bize uzun yıllardır oy veriyor sahip çıkıyor. İnsanlara teşekkür ediyorum, karşımıza aday bile çıkmıyorlar. Yaşımızda ilerledi.  Zaman geldi geçti onunda farkındayım. Bu dönem durmak mecburiyetindeydik. Öyle bir karar aldı arkadaşlar. Ufak tefek problemler var bunları çözmeye gayret ediyorlar. Sözleşme ile ilgili bir sözleşme başımızdan geçti. Gördünüz ne oldu ne gittiğini yani kamu sözleşme ile ilgili olan imzada yetkim var.  Başka yerde imzalama yetkim yok. 51 bir tarafta 49 bir tarafta. 49’a bir şey söylüyorsun 51 dalıyor. 51’e bir şey diyorsun 49 lafa dalıyor. Susan olmuyor. Susmaya da hiç niyetim yok” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET
Başkan Atalay son olarak asgari ücretle ilgili şunları kaydetti; “Asgari ücreti komisyon yapıyor bugün veya yarın toplanacaklar saat 14.00’te. Ben Ankara’ya asgari ücretle ilgili söyleyeceğimi söyledim. Yoksulluk sınırı var, açlık sınırı var bir de yaşam maliyeti var. Benim ifadem şöyleydi.  Yaşam maliyeti resmi bir rakam 2 bin 578 lira komisyona dedim bunun altında bir şey olursa bize getirmeyin. Üstünde olursa biz başkanla beraber oturacağız, konuşacağız karar verecekler. Ama ben Türk-İş olarak açıklanan rakamın altında olmam dedim. Bugün bir daha söylüyorum çünkü asgari ücret bu ülkede 7 milyonu ilgilendiriyor. Çoluğu çocuğu 20 milyonu ilgilendiriyor. Toplumu ilgilendiriyor. Yaşam şartları zor inşallah bizim dediğimiz nokta da konuşulur da milletin adına altına imza atarız. Benim imza yetkim yok ben temsil yetkisinde bulunuyorum” diyerek konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi. 

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 13:29
banner3
YORUM EKLE