ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Yakalandığı kanser hastalığıyla mücadele ederek sağlığına kavuşan eğitimci Filiz İnal, erken teşhissin önemine dikkat çekerek, başından geçen süreci anlattı.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yasin Çatalbaş, Kanser Birim Sorumlusu Uzman Sibel Gedikoğlu ile birlikte kanser tedavisi gören hastalara ziyarette bulundu. Filiz İnal’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Dr. Çatalbaş, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekti.  Çatalbaş ziyaret sırasında yaptığı açıklamada “Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir” dedi.
SÜRECİ ANLATTI
Evli ve iki çocuk annesi Filiz Hanım da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek hastalığın teşhis edildiği andan, tedavi sürecinin bitimine dek güler yüzüyle yardımcı olan Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezinde (KETEM) ve hastanelerde hizmet veren tüm çalışanlara teşekkür etti. Kendi kendine yaptığı kontrollerde küçük bir kitlenin varlığını hisseden Filiz Hanım, vakit kaybetmeden KETEM’e gittiğini, yapılan tarama sonucunda teşhis aldığını ifade ederek erken teşhisle başlayan tedavi süreciyle olumlu sonuç aldığının altını çizdi.
8 KADINDAN BİRİ
Genel anlamda kanserin vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubuna neden olan virüs olarak tanımlanabileceğini ifade eden Çatalbaş, bir halk sağlığı sorunu olarak kanserin gündemdeki yerini koruduğunu vurguladı. Çatalbaş “Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Fakat kanser sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak kalma, obeziteden korunma, sağlıklı beslenme, yeterli fiziksel aktivite, radyasyondan korunma ve taramaları zamanında yaptırmak gibi yaşamsal alışkanlıklar kazanarak önlem alınabilecek bir hastalıktır.” sözleriyle uyarılarda bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE