Erol Mütercimler ceza alacak mı?

Katıldığı televizyon programında Sakaryalılara hakaret içeren sözler sarf ettiği gerekçesi ile büyük tepki çeken Öğretim Üyesi Erol Mütercimler hakkında 64 Sakaryalı adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu.

Erol Mütercimler ceza alacak mı?

Yapılan suç duyurularını tek tek inceleyen Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı "Suçun işlendiği il Sakarya değil" diyerek yapılan suç duyurularını "Yetkisizlik" kararı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği ortaya çıktı. Dr. Öğr. Üyesi Erol Mütercimler'in üzerine atılı 64 ayrı suçlama hakkında ne zaman yargılanacağı veya yargılamaya esas bir durumun bulunup bulunmadığı ise şuan için İstanbul Adliyesi'nin alacağı karara bağlı. 
1.5 YILA KADAR HAPİS
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Mütercimler hakkında "halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 1,5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. 
AVUKATTAN TALEP
Öte yandan Mütercimler son çıktığı mahkemede İlim Yayma Cemiyeti'nin avukatı Selçuk Kar tarafından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilerek cezai müeyyidesinin olup olmadığının tespit edilmesini talep etmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:41
banner3
YORUM EKLE