Eski sendikacı verdi veriştirdi: “Cesaretleri yok”

1980-2004 yılları arasında Türk-İş’e bağlı Belediye İş-Sen Sakarya Şube Başkanlığı görevini yapan Bahtiyar Demir, mevcut Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) cesaretinin olmadığını ileri sürdü 

Eski sendikacı verdi veriştirdi: “Cesaretleri yok”

1980-2004 yılları arasında Türk-İş’e bağlı Belediye İş-Sen Sakarya Şube Başkanlığı görevini yapan Bahtiyar Demir, ihtilal döneminde STK’ların rolü ve günümüz STK’ların çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu. Demir, ihtilal döneminde STK’ların rollerinin zor olduğunu fakat tüm zorluklara rağmen haksızlık karşısında dik durarak kazandıklarını kaydetti.
‘STK’LAR KORKUYOR’
Günümüzdeki STK’ların yaptıklarını ortaya koymalarının gerekli olduğunu ifade eden Demir, “Aslında ortaya koyamazlar çünkü hiçbirinin cesareti yok. Mevcut olan iktidarın himayesinde yürüyen bir teşkilatlandırma olayı var çünkü hiçbir sendika başkanı o cesareti gösteremez. Örneğin bir iş yerinde bir sendikanın 100 üyesi var. İktidar, “ya benim dediğimi yaparsın ya da bu üyeleri başka sendikaya gönderirim’ diyor. Bu tehditten dolayı kimse bir şey demiyor. Benim dönemimdeki iktidarda da böyleydi. Ama kimse korkmuyordu” dedi. 
‘SENDİKALARDA 8-5 MESAİSİ’
‘Sendikacılar sabah 8 akşam 5 mesaisinde çalışıyor’ diyen Demir, “Böyle sendikacılık olmaz. Sendikalar, her zaman üyeleri için çalışmalı. Saat fark etmeksizin çalışmalar gereklidir. Sakarya’da yeterince işçi yok. İşyerleri satıldı, Yeteri kadar sendikacıların müdahil olmaması, tepki vermemesi bu duruma getirir. Biz 24 yıllık görevimiz sürecinde bütün işçi arkadaşlarımızın haklarını aradık, yeri geldi grevler yaptık, yeri geldi açıklamalarda bulunduk. Direndik ve haklarımızı öyle ya da böyle kazandık” diye konuştu. 
‘DİRENDİK VE KAZANDIK’
Demir, “Sendikacının bir ayağı Ferizli E Tipi Cezaevidir, bir ayağı da işverenin ensesinde olmalıdır. Ben başka bir şey bilmem. Ben 90’lı yıllarda greve çıkarken, Sakarya’daki diğer sendikalar, ‘bu adam kafayı demiş’ dedi. O zamanlarda yaklaşık 1 yıl boyunca grev yaptık. Direndik ve hakkımızı da aldık. Sendikacılar gerçek anlamda haklarını ararsa, er ya da geç kazanırlar. Ben mevkidaşlarıma buradan seslenmek istiyorum, ‘Neden korkuyorsunuz, sebebi nedir? Bunların cevabını versinler. Biz, geçmişte büyük mücadeleler verdik ve hapislerde yattık. Ama hiçbir zaman boyun eğmedik. Korkunun ecele faydası yoktur, çıkıp temsil ettiğiniz insanların haklarını masaya vura vura alacaksınız” ifadelerini kullandı. Serkan OK
  
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE