Esnaf borçlu

Kovid-19 salgını ve beraberinde getirilen kısıtlamalar birçok esnafı ekonomik açıdan zor durumda bıraktı. Başta kira olmak üzere diğer fatura giderlerini ödemekte zorlanan esnaf, düşük faizli kredi çekerek borçlu hale geldi

Esnaf borçlu

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

Tüm dünyada 2020 yılından bu yana etkisini sürdüren kovid-19 salgını en çok esnaf kesimini etkiledi. 2020 yılında esnafın bir bölümü salgın tedbirleri nedeniyle hiç çalışamadı, bir bölümü ise önemli ölçüde iş kaybına uğradı. Esnaf, salgın sürecinde devlet bankaları aracılığıyla verilen düşük faizli kredilere yöneldi. Esnaf kooperatif başkanları geçen yıl esnafa verilen krediler ile ilgili açıklamada bulundu.

BORÇ 125 MİLYON LİRA

Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban ise, “Kooperatifimize bağlı 2 bin 550 üyemiz var. 2019 yılında 759 kişiye 69 milyon TL, 2020 yılında da bin 47 kişiye 63 milyon TL kredi verilmiş. Şu anda kooperatifimize borçlu olan toplam esnaf sayısı bin 446 kişi, bunların borcu ise 125 milyon TL. Salgın nedeniyle esnafa yönelik 25 bin TL’lik destek verildi” dedi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB) aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli kredilerin faiz oranları yüzde 4.5'tan yüzde 8.5'a yükseltilmişti. Uygulanan faiz oranlarının 4 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellendiği belirtilip, yeni faiz oranlarının daha önce kredi alan esnaf için geçerli olmayacağı ifade edilmişti.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Al
Ali Al - 2 hafta Önce

Bir aile aylik harcadigi paranin %90 ını kurumsal yerlerden yapiyor. Sebze meyva olsun, giyim kusam olsun, gida olsun para 3 beş kisinin kasasinda dönüyor.
Durum bu beyler !.