Esnaf yıkıma tepkili!

Hasarlı olduğu gerekçesi ile yıkılacak olan Adapazarı Belediyesi yanındaki SAKVA’nın yer aldığı iş merkezindeki esnaflar duruma tepkili. Esnaf, bulundukları yerin 2 kat, hemen on adım karşılarında bulunan Hilmi Kayın İş Merkezi’nin 7 katlı olduğuna dikkat çekti...

Esnaf yıkıma tepkili!

İş merkezinde yıllardır kırtasiye ve baskı hizmeti veren Oktay Ata, Halk Bankası, Cebesoy Vergi Dairesi, SAKVA ve BELPAŞ’ın taşınmasının ardından kendilerine de Kasım ayı sonuna kadar süre tanındığı duyumunu aldıklarını, ancak bununla alakalı ellerine her hangi bir tebligat ulaşmadığını belirterek; “Ortada sürekli dolaşan söylentiler var. Ancak belediyeden bize net olarak ‘şu güne kadar burasını boşaltacaksınız’ diye bir şey gelmedi. Ortada net bir şey yok. Bizde gittiği yere kadar burada kalmak istiyoruz. Çünkü fotokopi denildiğinde merkezde en bilindik yer burası. Bu konumda başka bir yer bulmamız imkansız. Buradan taşınmamız demek, işlerimizin yarıdan fazla düşmesi demek” diyerek tepki gösterdi.


BELEDİYE BAŞKANINA ÇIKTIK 
İş Merkezinde optik hizmeti veren İkbal Girişta’da 1,5 yıldır kendilerine dükkanların boşaltılması için çağrı yapıldığını ancak şu gün çıkın, bu gün çıkın diye net bir şey söylenmediğini belirterek; “Konuyla ilgili Adapazarı Belediye Başkanı Mutu Işıksu’ya çıktık. Belediye Başkanı bizlere yerle alakalı Ada Meydan projeleri olduğunu belirterek, projenin halk tarafından kabul görmesinin ardından dükkan sahipleri ile bir araya gelerek net bir sonuca gidileceğini söylemişti. Dükkan sahipleri olarak henüz başkan tarafından çağrılmadık. Herkes beklemede” dedi.
MAHKEMEYE VERDİK
Esnaflar olarak durumu mahkemeye taşıdıklarını ancak riskli yapı denilerek esnaflar lehine sonuç alamadıklarını da kaydeden İkbal Girişta; “İçinde bulunduğumuz binanın altında su varmış. Ondan dolayı riskli bir yapıymış. Adapazarı’nın altı tamamen su zaten. Yanımızda 3 katlı belediye binası, karşımızda 7 katlı Hilmi Kayın İş Merkezi var. Bu binalarda depremde hasar gören  binalar. Hilmi Kayın İş Merkezi’nin inşaatını çok iyi hatırlıyorum. Temeli kazılırken çıkan suda bir işçi boğularak ölmüştü. 7 katlı bina dururken, 2 katlı bizim binamız mı risk taşıyor” şeklinde kıyaslamada bulundu.
KİRALAR ÇOK YÜKSEK
Esnaflar aynı konumda merkezi yerlerdeki kiraların çok yüksek olduğundan da dert yanarak, “Bizler burada yıllardır hizmet verdiğimiz için kiramızda uygun. Buraya 3 bin TL kira veriyorsak, bugün başka dükkana taşınmaya kalksak kirası 8-10 bin TL. Bizler için buradan gitmek her türlü zarar” dediler. Melike HIZAL
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER