Ev ev gezilerek test yapılacak! Bağışıklık haritası uygulaması...

Türkiye'de kaç kişinin koronavirüse yakalandığına dair büyük fotoğrafın ortaya çıkarılması için rastgele test çalışması başlatıldı. Sonuçlar normalleşme adımlarına yol gösterecek.

Ev ev gezilerek test yapılacak! Bağışıklık haritası uygulaması...

Türkiye’deki koronavirüs vakalarının düşmeye başlaması ile birlikte, yeni bir uygulamaya start verildi. Bu uygulamayla, toplumdaki bağışıklık oranının belirlenmesi için TÜİK’in örneklem sistemine göre rastgele virüs testi yapılmaya başlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye için bir bağışıklık haritası hazırlanacağını açıklamıştı. Bu uygulamanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Alınan bilgilere göre, normalleşme adımlarına yol gösterecek olan, Türkiye’de kaç kişinin koronavirüse yakalandığına dair fotoğrafın ortaya çıkarılması için, rastgele test çalışması başlatıldı. Sağlık Bakanlığı’nın talebi ile bu konuda TÜİK devreye girdi. 

Test için hangi hanelere gidileceğini TÜİK örneklemlerine göre belirleniyor. Test yapılan illerde tespit edilen nüfus oranına göre belli sayıda hane belirlenerek, bu hanelerde yaşayanlara korona virüs testi yapılıyor.

Normalleşme Sürecinde Etkili Olacak
Virüsle ilgili rastgele testlerden elde edilecek sonuçlar, bayram sonrası gündeme gelecek normalleşme adımlarının belirlenmesine de etkili olacak. İl pandemi kurulları bu verilerden yola çıkarak, illerdeki virüs yükünün boyutuna bakacak, yayılma ihtimalini hesaplayacak ve hangi şehirde hangi yasakların kaldırılacağına karar verecek. Bu verilerden yola çıkılarak, risk planlaması yapılacak ve virüs yükü düşük olan illerde bazı yasaklar esnetilecek.
Türkiye Gazetesi

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merve ayaz
Merve ayaz - 7 ay Önce

Bence çok mantıklı virüsün yogun olarak çıktığı illerde ev ev gezip test yapılması salgını daha da kontrol altına alınıp bitmesini sağlayabilir zaten sokağa çıkma yasağı gönüllü karantina derken insanlar bi nebze de olsa sosyal mesafeyi yaşıyo sakaryaya inşAllah böyle bir uygulama olur hasta olan kişiler içinde çok önemli bu erken teşhis destek olalım sakarya talep edelim uygulama gelsin rahat nefes alalım sevdiklerimize korkuyla bakmayalm

Hakan seper
Hakan seper - 7 ay Önce

Bide bu evlere gelirken bakanliktan insanlarda gelsinde bedavadan baba parasi anne parasi insanlarida denetleseler evli bekar insanlar yasayanlar bazi seylerinde onune gecerler belki hemde debletin parasi bitmez eyetelilerde paralarini alirlar gin du yasti beklemezler bunun icinde calismalar yapsinlar

Belgin yenici
Belgin yenici - 6 ay Önce

Bence cok mantikli ev ev gezilip ne kadar insanin hasta olduguna bakip tedavi uygulansin

SIRADAKİ HABER