‘Ev yapımı salça daha uygun’

Kış hazırlıkları yapılmaya başlarken vatandaşlar, yemeklerin vazgeçilmezi olan salçanın evde yapılmasının hem sağlıklı hem de daha uygun olduğunu söyledi

sakaryayenihaber.com-Serkan ÖZAY

Kış hazırlıkları yapılmaya başlandı. Yemeklerde en çok kullanılan malzeme olan salçanın yapım sürecini sizler için derledik. Yaz mevsiminde yetiştirilmiş domates ve biberler ile katkı maddesi olmadan kışın kullanabileceğiniz salçaları evde hazırlayabilirsiniz. 15 yıldır Adapazarı Şeker Mahallesi’nde salça işiyle uğraşan Fatma Hanım Yöresel Doğal Ürünler işletmesinin sahibi  Yunus Kat, “Vatandaşlarımız biberlerini bizlere getirerek makinadan geçiriyoruz. Bunun yanında salça imalatı da yapıyoruz. Çevre illere de salça göndererek şehrimizi tanıtıyoruz. Biberler, Pamukova bölgesinden geliyor. Biberler ilk olarak geldikleri zaman ayıklanıyor. Akabinde haşlama kazanında haşlanıyor. Sonrasında makinadan geçiliyor. Son olarak elde edilen salça paketlenerek hazır hale getiriliyor” dedi.

BİRÇOK SAĞLIKLI ÜRÜN

Fatma Hanım Yöresel Doğal Ürünler işletmesinde biber salçası, domates salçasının yanı sıra tarhana, menemen, turşu, reçel, marmelat gibi ürünlerin de satışı yapılıyor.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Evde yapılan salçadan memnun olduklarını ifade eden vatandaşlar ise, “Evlerde yapılan salçalar daha sağlıklı. En azından nasıl bir süreçten geçerek hazırlandığını görüyoruz. Markette satılanların nasıl bir süreçten geçtiğini bilmiyoruz. Kış geliyor, herkes şu anda kışa hazırlık yapıyor. Bizde elimizden geldiğince kendimizi kışa hazırlıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 15:29
banner3
YORUM EKLE