Evinde soba kullananlar dikkat!

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Murat Alemdar, kış aylarında sık rastlanan karbonmonoksit gazından zehirlenmelere karşı vatandaşların 114 Zehir Danışma Merkezini arayarak ilk yardım hakkında gerekli bilgileri alabileceğini bildirdi.

Evinde soba kullananlar dikkat!

Alemdar yaptığı açıklamada, sobadan sızan karbonmonoksit gazından dolayı her yıl yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini kaydetti.

Karbonmonoksit gazının kokusuz, renksiz, tatsız bir gaz olduğunu ve uykudayken farkedilmesinin oldukça güç olduğunu belirten Alemdar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Vücuda solunum yoluyla girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Sağlıklı bir soba kurulumu için 13-18 cm çapları arasında hava çekimine uygun bir bacaya ihtiyacımız var. Sobayı duvardan 15-20 cm uzaklıkta en fazla iki dirsek kullanarak kurmalıyız. Boruları sobanın gaz çıkışının üzerine gelecek şekilde monte etmeliyiz. Kömürü sobanın yarısına kadar koymalı ve üstten yakmalıyız. Yatarken asla sobaya yakıt eklemesi yapmamalıyız. Baca temizliği çok önemli, yılda en az iki kez mutlaka yaptırmalıyız. Gaza mağruz kaldığınızda başınız döner, mideniz bulanır ve hareketleriniz yavaşlar. Bu durumda hemen rahat nefes alacak bir yere gitmeli, ortamı havalandırmalı ve 112’yi aramalısınız."

Alemdar, zehirlenme durumunda hastaneye gidilmesi gerektiğini ve tedavinin burada yapılması gerektiğine işaret ederek, "Vatandaşlar karbonmonoksit zehirlenmelere karşı 114 Zehir Danışma Merkezini arayarak ilk yardım hakkında gerekli bilgileri alabilirler. Vatandaşlarımızın alacağı tedbirler zehirlenmelerin önüne geçebilecek en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır. Soba değil, ihmal öldürür" ifadesini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER