Fabrika üstüne fabrika olmaz

SATSO’yu ziyaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım alanları ile ilgili olarak, “Tarım alanları da bir fabrikadır, fabrika üstüne fabrika olmaz” dedi.

Fabrika üstüne  fabrika olmaz

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar ile birlikte SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ve yönetim kurulunu ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kösemusul tarımla ilgili konuşarak, tarım sektörünün de sanayi ve ticaret kadar önemli olduğunu ifade etti.
TARIM ARAZİLERİ
Organize Sanayi Bölgeleri için özellikle 3. ve 4.sınıf tarım arazilerinin değerlendirildiğini belirten Kösemusul bu konuda oldukça titiz davrandıklarını belirterek birinci sınıf tarım arazisi üzerinde sanayileşmenin tehlikelerinin farkında olduklarını ve gelecek nesilleri düşünerek adımlar attıklarını dile getirdi.
ÜRÜNLER
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise Sakarya’daki tarım arazileri ve tarım ürünlerinin çeşitliliği ile hayvancılık sektörünün üzerine değerlendirmelerde bulundu. Bayraktar, “Et ve Balık Kurumu yerine artık Et ve Süt Kurumu var. Böylelikle süt fiyatlarında da istikrar sağlanacak et ve süt fiyatları belli bir oranda sabitlenebilecek” diye konuştu.
KATMA DEĞER
Sakarya’daki tarım arazileri üzerinde alternatif katma değerli ürünler yetiştirilmesine olumlu baktıklarını belirten Bayraktar, “Dağlık bölgelerde fındığın alternatifi yok. Ancak taban arazide süs bitkisi üretimi daha da yaygınlaştırılabilir aynı şekilde kabak üretiminde de ilk sıralarda yer alıyoruz. Katma değeri yüksek ürünler istiyorsak mısır ayçiçeği gibi yağlı tohumlara daha da ağırlık vermeliyiz” dedi.
TOPLULAŞTIRMA
Arazi toplulaştırılması sorunu ile ilgili de konuşan Bayraktar, “Ülkemizin önemli bir konusu olan parçalı araziler sorununun çözümü ile verimli tarım arazileri üzerindeki sanayileşmenin de önüne geçilmiş olur. Tarım alanları da bir fabrikadır, fabrika üstüne fabrika olmaz” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER