Faciada 3'üncü gün... İşte oluşan yıkımın boyutu!

 Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasının içi ve çevresinden çekilen görüntüler patlamanın şiddetini bir kez daha gözler önüne sererken, olayın 3'üncü gününde ise ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Faciada 3'üncü gün... İşte oluşan yıkımın boyutu!

Sakarya’da patlamanın meydana geldiği fabrika bölgesine çok sayıda itfaiye, sağlık, AFAD, polis ve jandarma ekibi sevk edilmişti. 4 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu patlamanın 3’üncü gününde sabahın ilk ışıkları ile birlikte ekipler çalışmalarını tekrar başlattı. Bölgede sabah saatlerinde başlayan arama tarama ve kriminal inceleme ekipleri çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, fabrika içi ve çevresinde oluşan hasar, patlamanın şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi. Patlama anından itibaren kayıp olan vatandaşları bulmak için seferber olan ekipler arama çalışmalarına devam ederken, iş makineleri ise bölgede enkaz kaldırma işlemlerini sürdürüyor.
Öte yandan, patlama sonrası bazı vatandaşların kaçtığı güzergahlarda kanlı eşyalar görülürken, fabrika yakınlarında bulunan bir barakanın ise patlamanın etkisiyle dağıldığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 18:03
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
tamerkekilli
tamerkekilli - 7 ay Önce

Geçmiş olsun,Allah rahmet eylesin diye başlamak istiyorum. Askerliği mühimmat bolugunde yaptım. Ilıca Erzurum daki mühimmat bölüğü ilçeye 20 km uzaklıkta idi.bazi binalar toprak altında iglo tipi NATO standartlarında yapılmış yaz kış soğuk olmasına rağmen aynı işi değerlerini muhafaza ediyordu tüfek tabanca mermileri daha çok tek betonarme binalarda muhafaza ediliyordu.televizyonda izlediğim kadariyla bir bayan işi yükselmesi oldu bunu amirlerimize bildirdik dedi. Benim edindiğim tecrübe ve bilgiye göre patlayıcı madde tüzüğü ne diyor bilemiyorum ama bazı patlayıcı urunleraskeri cephanelik lerde olduğu gibi birbirinden uzakta ve yer altında olmalıydı.yaman binaların çoğunluğu ince duvarlı ve çatıları saç malzemesi. Havaların bu bölgede nemli ve sıcak olduğunu unutmamak lazım. Ayrıca bu fabrikada daha önce de patlama olmuş. Gıdalarda nasıl soğuk zincir taşıma klimalı araçlarda yapılıyor ve depolaması soguk hava depolarında yapılıyorsa bence havai fiseklerin de depolaması yer altında ısıdan ve soğuktan uzak belli bir derecede olması gerekir. Depo aralarında ne kadar mesafe olması lazım veya aralarına kalın duvar olması lazım mı bir şey diyemiyorum.cunku direk yukarı doğru patlama gerçekleşiyor. Dediğim gibi küçük iglo tarzı binalarda yer altinda işi ve nemden uzak bir ortamda depolaasi gerektiğini dusunuyorum