Ferizli'de “Kamulaştırma başladı” tepkisi

SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un Ferizli’de yapılacak olan yeni OSB için kamulaştırmaların başladığına yönelik açıklaması üzerine bölge halkı kendilerine gelen bir evrak ya da yazı olmadığını söyledi.

Ferizli'de “Kamulaştırma başladı” tepkisi

Ferizli’ye bağlı Abdürrezzak, Seyifler, Tokat ve Doğancı Mahalleleri üzerinde yaklaşık 5 bin 300 dönüm araziye kurulacak olan Metal ve Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tartışılmaya devam ediyor. Bölge halkı verimli tarım arazilerinin ellerinden alınmak istediğini kaydederek mahkemeye başvurmuştu. 

“RESMEN BAŞLADI”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (SATSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ise; “Ayrıca kurulma çalışmaları devam eden, Ferizli Otomotiv Ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırma kapsamında ön çalışmalar tamamlandı. Sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından kamu yararı kararı alınmış olup kamulaştırma resmen başlamıştır” açıklamasını yaptı. 

“EVRAK YA DA YAZI GELMEDİ”

Altuğ’un bu açıklaması sonrası bölge halkından bir tepki daha yükseldi. Kendileriyle görüşen kimsenin olmadığını ve herhangi bir evrak ya da yazı gelmediğini belirten vatandaşlar, “SATSO kendi kendisine karar alıyor” ifadelerini kullandı. Konuyu mahkemeye taşıyan vatandaşlardan Mümin Yüzügül, “SATSO’nun bu açıklaması talihsizliktir. Bölge sakinlerine, arazi sahiplerine gelen herhangi bir resmi evrak, herhangi bir resmi bilgi yokken neyi kamulaştırıyorlar. Kaldı ki biz tarla, bahçe sahipleri olarak mahkemeye başvurmuş bulunmaktayız. Önümüzdeki günlerde mahkemeden gelecek kararları bekleyip ona göre hareket etmeyi düşünüyoruz. Biz bu birinci sınıf tarım topraklarının sanayi olmasını istemiyoruz. SATSO ateşe körükle gidiyor” diye konuştu.    Mustafa ÜSTÜBİ 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 23:49
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER