Ferizli'de OSB isyanı!

Ferizli’de OSB kurulacak alanda toplanan bölge sakinleri arazilerinin oldu bittiyle ellerinden alınmak istendiğini belirterek, “Yerli otomobil buraya gelecek diye halkı susturmaya çalıştılar” dedi

Ferizli'de OSB isyanı!

Mustafa ÜSTÜBİ'nin haberi
Ferizli’ye bağlı Abdürrezzak, Seyifler, Tokat ve Doğancı Mahallesi’nde bulunan 5 bin 300 dönüm araziye kurulacak Metal ve Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)  ile ilgili bölge halkı tepkili. Bölge sakinleri arazilerinin oldu bittiye getirilerek ellerinden alınmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Dedikodularla iş yürütmeye çalışıyorlar. Yerli otomobil buraya gelecek diye halkı susturmaya çalıştılar” dedi.
RANT KAVGASI
Arazileri üzerinde kimsenin rant kavgası yapmasına izin vermeyeceklerine değinen bölge sakinleri, “Konuyla ilgili mahkemeye başvurduk. Bizim verimli tarım arazilerimizi değersizleştirerek, 3’üncü sınıf tarım arazisine çevirdiler. Birileri bizim arazilerimiz üzerinden rant elde ediyor. Arazilerimizin istimlakıyla ilgili kimse bir açıklama yapmıyor” dedi.
HARİTA ÇİZİYORLAR
Verimli arazilerinin üzerine sanayi kurulmasını istemediklerini vurgulayan vatandaşlar, “Birileri bizim topraklarımız üzerinden harita çizerek sanayi yapacaklarını söylüyor. Kamu yararı iddiasıyla bizi sessiz gördükleri için arazilerimizi elimizden almaya kalkıyorlar. 5 bin 300 dönümlük arazi en az 5 bin kişinin ekmeği. Bizi neden sahipsiz sanıyorlar” diye konuştu.

BALIK YAŞAMIYOR 
Bazı vatandaşların açıklamaları şu şekilde: 

Mümin İnal, “Burada topraklarımız ve arazilerimiz verimli fakat bazı nedenlerden dolayı değersiz, 3. Sınıf arazi konumuna getirdiler. Arazimiz görünüyor burada verimlerimiz yüksek. Zaten %50 den fazlası fındık bahçesi. Birileri gelip burada tasarruf yapıyor, birilerine peşkeş çekiyor, para kazanıyor arazilerimiz üzerinden. Vatandaşta da bu sefer çalışma şevki kalmıyor. Arazilerimiz yarın, bir ay sonra, bir sene sonra sanayi olacak deyip yani istimlak edilecek. Kaç paradan istimlak edileceğini de bize sormuyorlar. Biz bu konuda bilgi sahibi de değiliz sadece basından öğreniyoruz. Hiçbir yetkili “arkadaşlar şuradan başlayıp şurada bitecek” demiyor. Bize bilgi vermiyor. Gelip birileri diyor ki “sadece yerlerinizi biz 35 liradan 40 liradan toplayacağız” deyip gidiyorlar. Bu söyleyenlerinde kim olduğu belli zaten. Bizde arazilerimizin sanayi olmasını istemiyoruz. Arazilerimiz verimli. İleride kanal var. Bu kanaldan 10 sene önce köylümüz su içiyordu. Balıklarımız yaşıyordu. Şu an da o kanaldan buraya malum 3 - 4 tane iş yeri yapıldı. Onlar yüzünden artık kanaldan su içmeyi bırak balık bile yaşayamıyor. Tarlalarımızı bile sulayamıyoruz. Sanayilerinde böyle olacağını bildiğimiz için biz burada sanayi istemiyoruz.” 

BETON YIĞININA ÇEVİRMESİNLER
Seyifler mahallesinden Mümin Yüzügülen, “sanayi yapılacak arazinin içinde arazisi olan bir vatandaşım. Sevgili kardeşlerim bu araziler bize ait. İnsanların mal edinme ve mallarını koruma hakları kutsaldır. Bizi bilgilendirmeden bize sorulmadan bakıyoruz bizim araziler üzerinde bir takım haritalar çizip sanayi yapacaklarını ve bu yerlere kamu yararı var diyerek bir takım kandırmalarla bizi sessiz gördükleri için elimizden bu araziyi almak istiyorlar. Bizim arazimiz birinci sınıf arazi ne eksek olur. Benim kendi şahsi olarak burada yirmi dönüm bir fındığım var. Ben 80 100 bin lira arası gelir elde ediyorum. Benim arazimi bana sormadan hangi yetkiyle, izin istemeden nasıl elimden alırlar. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu yapılması düşünülen sanayinin içine giren 5 bin 300 dönümlük arazideki nüfusun en az 5 bin nüfusa ekmek veren bir arazi olduğunu bilmiyor mu yetkililer? Bizi neden bu kadar sahipsiz bırakıyorlar. Arazimizde sanayi istemiyoruz. Sanayiye karşı insanda değilim ben kendim sanayiciyim. Ama topraklarımız bize ekmek veren şeylerdir. Bu yüzden dünyada her şeyin imalatı yapılır ama toprağın imalatını kimse yapamaz. Yetkililere sesleniyorum. Sesimizi duysunlar. Vicdanlarıyla baş başa kalsınlar. Bizim arazilerimizi beton yığınına çevirmesinler.”


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIK DÖNER
TARIK DÖNER - 10 ay Önce

Geç kalınmış bir isyan ama yinede bir yerlerden başlamak gerekiyorsa ben varım. Dönemin vekilini, ilçe belediye başkanı, ilçe başkanını alkışlayan eller şimdi eleştiriyor. Olsun buda başlangıç. Zamanında dedik yapmayın nasıl şimdi televizyondan izliyoruz Kocaeli /Körfezi aynı olacağız hasta nesiller olacak, asgari ücrete köle edecekler. Gün gelecek evin balkonunda saksıda domates, biber yetiştirecek, yumurtayı yoğurdu marketten alacaksınız. Şimdi dönemin siyasetçileri kayboldu gitti dertler kaldı başa. Hadi ferizlide ki muhtarlar, stklar, siyasi parti temsilcileri. Başlamak lazımsa başlıyalım bugünden. Atamıza ve neslimize sahip çıkalım..
Ben varım varmı başkası...

Murat
Murat - 10 ay Önce

5300 dönümden 5000 kişi ekmek yiyormuş öylemi? Yani dönüm başına 1 kişi. Ufak at da civcivler yesin.

BATU
BATU - 9 ay Önce

İSTEMEYENLERİN YERLERİ GİRMİYOR O YÜZDEN İSTEMİYORLAR FESATLIK VAR

SIRADAKİ HABER