'FESTİVAL ŞEHRİMİZE KATKILAR SAĞLAYACAK'

Eylül ayında ikincisi düzenlenecek Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin koordinasyon toplantısı AKOM’da gerçekleştirildi. Vali Nayir “Peyzaj ve Süs Bitkiciliği konusunda Sakaryamız ülkede ve dünyada adını duyurmuş. Bu festival şehre ve ilçeye katkılar

'FESTİVAL ŞEHRİMİZE KATKILAR SAĞLAYACAK'

Bu yıl Sapanca Kırkpınar’da 2.’si düzenlenecek Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Koordinasyon Toplantısı AKOM’da gerçekleştirildi. Toplantıda Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Marka Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Tarım İl Müdürü Mehmet Erdemir, Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, SÜSBİR Başkanı Mehmet Yaşar, Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Koordinatörü Remzi Adıyaman ile bürokratlar yer aldı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak Fidancılık ve Peyzaj A.Ş ile Sakarya’daki süs bitkiciliğinin önemi de masaya yatırıldı.
SARI VE ALTUĞ
Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Gerçekleştirilecek festivalde Ticaret Borsası olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Süs Bitkiciliğinin öneminin farkındayız. Dolayısıyla bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktan mutluluk duyacağız” derken; SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Festivalin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Fidancılıkta Sakarya’nın ülkemizde ve dünyada önemli bir yerde olduğunu biliyoruz. İnşallah yapacağımız yatırımlar ve düzenleyeceğimiz etkinliklerle şehrimizde fidan ve süs bitkiciliğini daha da ileriye taşıyacağız” dedi.TARIM FAKÜLTESİ
SUBÜ’de tarımla ilgili kurulacak bölümlere ilişkin toplantıda bilgiler paylaşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Üniversitemizde Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesini kurduk. Fakültemizin adı altında 3 bölümümüz Yüksek Öğretim Kurumu’ndan onaylanarak açılmış oldu. Bölümlerimiz; Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri ve Bitki Korumadır. Açılan bölümler tarım sektörümüzün ana bölümlerini oluşturmaktadır. Süs bitkiciliğiyle ilgili olan Bahçe Bitkileri Bölümü sektöre önemli katkılar sunacaktır” ifadelerinde bulundu. Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, ise festivalin şehir ve ilçe için önemli olduğunu söyledi. Festivalin turizm ve tarım anlamında büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Özen, “Seçim vaatlerimizden biri olan festival alanını güzelleştirmek ve alanı yıl boyunca faal bir duruma getirmek için Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK
Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin daha geniş bir katılımla gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Bölgedeki üreticilerimizin pazar alanlarını genişletmek için yapacağımız festivalde gerekli çalışmaları hep birlikte tamamlayacağız. Fidancılık ve Süs Bitkiciliği alanında Türkiye’ye örnek şehir olmanın bilinciyle hareket ediyoruz. Bizim asla sektör esnafımızla rekabet etmek gibi bir düşüncemiz yok. Aksine bu alanda hizmet sunan esnafımızı geliştirmek ve korumak niyetindeyiz. Bölgesel haritalar oluşturacağız. Üreticimizin yanında olacağız. Üreticilerimizin önünü açacağız ve kaliteye önem vereceğiz” ifadelerinde bulundu. Doku Kültürü Laboratuvarı’nın yeni yeri ile ilgili bilgi veren Başkan Yüce, “Daha önceden Sapanca ilçemizin Kirazca Mahallesi’nde kurmayı hedeflediğimiz Doku Kültürü Laboratuvarı Yazlık’ta Fidancılık ve Peyzaj A.Ş.’nin bulunduğu alana kurma kararı aldık” dedi.
SEKTÖRDE ÖNCÜ
Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Peyzaj ve Süs Bitkiciliği konusunda Sakaryamız ülkede ve dünyada adını duyurmuş ve bu konuda varlığını ispat etmiş şehirlerden bir tanesi. Bugün konumuz bu festivalin en iyi şekilde nasıl tanıtımını yaparız olacak. Bu çalışmaları inşallah el birliğiyle hep birlikte yürüteceğiz. Festival yapılacak alanın bütün ihtiyaçlarını karşılayıp 12 ay boyunca kullanılabilir hale getirmeliyiz. Sapancamızın ve şehrimizin turizmine büyük katkı sağlayacak etkinliklere her zaman önem vererek gerekli hassasiyeti hep birlikte göstereceğiz. Alanın altyapısı, su ve elektrik ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidereceğiz. Doğal bir plato konumunda olan alan ulaşım kolaylığıyla da ziyaretçilere avantaj sağlıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER