'FINDIK FİYATI BELİRLENSİN'

SZO İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Bayraktar, fındıkta yüzde 20’nin üzerinde bir rekolte kaybı olacağını belirterek, “Fındık hasadına başlanmadan önce, fiyatının belirlenerek TMO’nun alacağı fındık miktarının açıklamasını istiyoruz” dedi

'FINDIK FİYATI BELİRLENSİN'

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu dün Adapazarı Ziraat Odası’nda toplandı. Kurul Başkanı Ali Şener Bayraktar, fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Fındıkta en önemli ülkenin Türkiye olduğunu belirten Bayraktar, “Sakarya ilimizde 734 bin dekar alanda ortalama 90 bin ton fındık üretilmektedir. Üretim sıralamasında çoğu yıllar Ordu’nun ardından ikinci sırayı almaktadır” dedi.
FINDIKTA SORUNLAR BİTMEDİ
Fındıkta sorunların bir türlü bitmediğine değinen Bayraktar, “Son yıllarda hastalık ve zararlılar da fındık üretimimizi gittikçe zorlaştırıyor. Mevsimsel değişikler, fındıkta külleme, bakteriyel yanıklık, fındık mozaik hastalığı, dal kanseri, kök çürüklükleri, çotanak yanıklıkları ve çürüklükleri gibi önemli hastalıkların daha fazla görülmesine neden olmuştur. Amerikan beyaz kelebeği, turunçgil uzun antenli böceği, kahverengi ve yeşil kokarca, fındık kurdu gibi zararlılar da fındık alanlarımızda daha sık görülmeye başlamıştır.
KURAKLIK SORUNU VAR
Fındıkta bu yıl kuraklık sorunu da önem taşımaktadır. Yer yer yağışlar normalin üzerinde gerçekleşse de bazı alanlarda yetersiz yağış fındık bahçelerini olumsuz etkilemiştir. Bu zararlı ve hastalıklarla top yekûn mücadele edilmesi büyük önem taşıyor. Önlem alınmaz, yeterince mücadele yapılmazsa başta fındık olmak üzere ülke meyveciliği büyük zarar görür. Ziraat Odaları olarak biz elimizi taşın altına koymaya hazırız. İmha çalışmalarında Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere, belediyeler, sivil toplum kuruluşlarımız, Oda ve Borsalarımız ve üreticilerimiz hep birlikte hareket etmelidir.
REKOLTEDE DÜŞÜŞ OLACAK
Sahada yaptığımız tespitlere göre, hastalık ve zararlılar yüzünden rekoltede yüzde 20 civarında düşüş olacak. TÜİK, bu yıl için fındık rekoltesinin 715 bin ton olacağı yönünde tahminde bulunmuştur. Böyle bir rekoltenin olmasına imkan vermiyoruz. Hastalıklar, zararlıların yanı sıra Haziran dökümleri de hesaba katılırsa yüzde 20’nin üzerinde bir rekolte kaybı olacağını tahmin ediyoruz. Çiftçimiz, artan girdi fiyatları altında ezilmiş durumdadır. Gübre, ilaç gibi girdilerin fiyatları yükseldi. Sık sık yağış olması da ilaçlama maliyetini artırdı. Gübreden işçiye maliyetler genel olarak arttı. Hastalık ve zararlılar da verimi düşürünce birim başına maliyet daha fazla yükseldi. Kısaca, hastalık ve zararlılar nedeniyle üreticimizin zararı büyüktür. Maliyetlerimiz de artmıştır.
GELİR YETERSİZ KALIYOR
Fındıkta fiyatın tatmin edici olması üreticimiz açısından çok önemlidir. Çünkü, fındıkta verimliliğin düşük olması da maliyetlerimizi artırmakta, üreticimizin gelirin çok yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Budama, gübreleme, fındık altı temizliği gibi kültürel işlemlerin yanı sıra özellikle Doğu Karadeniz Bölgemizdeki yaşlı fındık bahçelerinin çiftçimize verilecek destekle kademeli olarak yenilenmesi verimlilik açısından zorunlu görünüyor.
TMO PİYASADA OLMALIDIR
TMO, bu yıl ve sonraki yıllarda da alım yaparak piyasada olmalıdır. Geçmişte olduğu gibi TMO’nun alım yaptığı yıllarda fındığı yurt dışında satabilmesi için de yetkilendirilmelidir. Fındık hasadına başlanmadan önce, Temmuz ayı sonuna kalmadan, üretim maliyetleri de göz önüne alınarak fındık fiyatının belirleneceğini, TMO’nun alacağı fındık miktarının açıklanacağını bekliyoruz. Zamanında yapılan açıklama, hem üreticiyi hem de fındık piyasasını rahatlatacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER