Fındık işçileri bu şartlarda çalışacak! 

Fındık sezonu sebebiyle Sakarya’ya gelecek olan tarım işçilerinin, koronavirüs tedbirleri dolayısıyla hangi şartlarda çalışacağı masaya yatırıldı. Kurallara uymayanlara ağır cezalar uygulanacak… 

Fındık işçileri bu şartlarda çalışacak! 

sakaryayenihaber.com -

Fındık sezonunun yaklaşmasıyla birlikte Sakarya’da fındık üretimi yapılan ilçelere gelecek olan tarım işçilerinin durumu masaya yatırıldı.  Bilindiği gibi ilimize bu dönemde en çok işçi başta Diyarbakır olmak üzere Güney Doğu Anadolu bölgesinden geliyor.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre son günlerde en çok koronavirüs (Kovid-19) vaka artışı bu bölgede görülürken, Sakarya’ya gelecek işçilerin durumu tedirginliğe sebep oluyor. 

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker başkanlığında toplanarak fındık hasadı sırasında oluşabilecek koronavirüs tedbirlerini değerlendirildi. Toplantıda ele alınan konulara göre; ilimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin sağlık durumları takip edilecek ve her türlü hastalık belirtisi bulunan kişiler ivedilikle izole edilerek ilçe sağlık kuruluşlarına bilgi verilmesi sağlanacak. Gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacak. 

Bunun yanında, her yıl olduğu gibi çocuk işçiliğiyle mücadele ve çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulması ile ilgili çalışmalara da devam edilecek.

Basına gönderilen bültende toplantı ve alınan kararlarla ilgili şu bilgiler verildi: 

Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker salgının yayılmasını önlemek, fındık hasadına olumsuz etkisinin en az seviyede tutulması, tarım işçilerimizin sağlığının korunabilmesi için gereken tedbirler alınmakta olup, toplum olarak da gereken hassasiyetin gösterileceğine inandığını belirtti. Ayrıca, belirlenen ve açıklanan tedbirlere uyulmaması halinde devlete ve topluma maliyetinin yüksek olacağına vurgu yaptı.
Toplantıya, ILO ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinatörü Prof. Dr. Murat GÜLCAN, Eğitmen Ömer DEDE, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mümtaz SEYDA, Halk Sağlığı İzleme Değerlendirme Şube Müdürü Zeynep ZENGİN, İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA ve Kurum yöneticileri ile Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu görevlileri katılım sağladı.

BARINMA ALANI VE YATAK ARALARI

Öncelikle İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından gelen tüm mevsimlik tarım işçilerinin gerekli sağlık kontrollerinin yapılması sağlanacaktır. Bunun yanında, konaklama yerlerinde yatak araları 1,5 m. mesafede olacak, barınma yerlerinde sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 m.) riayet edilecek, barınma yerleri sık sık havalandırılacak, her türlü hastalık belirtisinde hasta kişiler ivedilikle izole edilip sağlık Müdürlüklerine bilgi verilecektir. Söz konusu kurallara uyulmasını muhtar, bahçe sahipleri ve işçi sorumlusu kontrol edecek, bilgilendirme ve taahhütname belgesi imzalatılarak işe başlamaları sağlanacaktır.  Ayrıca, gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacaktır. 

ÇOCUKLAR ÇALIŞTIRILMAYACAK

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının fındık bahçelerinden uzak tutulması için çalışmalara devam edilecek. Buna göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce çocuklara yönelik kurslar, sosyal etkinlik ve aktiviteler düzenlenecek ve bu etkinlikler için ilgili alanlarda yeterli sayıda öğretmen ve personel görevlendirilmesi sağlanacaktır. Diğer taraftan, İŞKUR İl Müdürlüğünce, fındık hasadında 16 yaşın altında çocuk işçi çalıştırılmaması, çocuk işçiliği ve çocuk emeğinin istismarı ile etkin mücadele konusunda bilgilendirici, aydınlatıcı broşürlerin Kaymakamlıklar aracılığı ile köy muhtarları ve fındık üreticilerine ulaştırılması sağlanacaktır.  


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 15:56
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER