Fındıkçı isyanda

Karasu Karapınar Mahallesi Muhtarı Oğuzhan Öztürk, geçtiğimiz hafta bölgeyi etkisi altına alan aşırı yağışın fındık bahçelerine zarar verdiğini belirtti. Muhtar Öztürk, “Tarla ve bahçelerde yaklaşık 60-70 santimetre su birikintisi oluştu, sağanak yağmur ile dökülen fındığın yarısı derelere gitti. Zararımız büyük” dedi.

Fındıkçı isyanda

CİDDİ KAYIP VAR
Geçtiğimiz hafta bölgeyi etkisi altına alan aşırı yağış sonrası Karasu Karapınar Mahallesi’nde fındık bahçeleri de sular altında kaldı. Mahalle Muhtarı Oğuzhan Öztürk, fındık bahçelerinde su seviyesinin 60-70 santimetreyi bulduğunu belirterek, “Yapılan tespitlerde bahçelerde yüzde 20 zarar olduğu açıklandı. Yağış sonrası bahçesine giden vatandaşlar ise dize kadar suyla karşılaştı ve fındığın tamamını yağmur sularına teslim etti” diye konuştu. 

KANALLAR TIKANDI
Muhtar Öztürk, “Oluşan durum için ortada bir ihmal yok ama zamanında Devlet Su İşleri tarafından açılan dere yolu ve kanallar artık tıkandı. Dere yolu ve kanallar temizlenerek açılırsa bu tablo ile yeniden karşı karşıya kalmayız” dedi. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün hasar tespiti için mahallesine geldiğini belirten Muhtar Oğuzhan Öztürk, hasarın ise yüzde 20 olarak belirlendiğini açıkladı. 

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA
 “Müdürlük yetkililerinden alınan bilgi neticesinde bahçe sahiplerinin kendileri dilekçe ile başvurmaları gerektiğini öğrendik” diyen Öztürk, “İncelemede bulunanlar fındığın dalda durduğunu ve yüzde 20’lik hasarın karşılanmadığını söyledi. Mahallemizden geçen Demirli Deresi’nin çevresinde bulunan yaklaşık 15 tarla ve bahçe sahibi mağdur. Dere yolu ve kanallar temizlenmezse, aynı durumu yaşarız. Yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi. 
Sadettin VURGUN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 11:16
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER