'FINDIKÇI TEFECİYE MAHKUM EDİLDİ'

SP İl Başkanı Bay, 8 milyon fındık üreticisinin 2005 yılından beri perişan halde olduğunu belirterek, “Birçok fındık üreticisi perişan olmuş, tefeciye ve bankalara mahkum edildi. Rant çetelerinin oyunu ile çiftçi göz göre göre resmen zarar ettiriliyor” de

'FINDIKÇI TEFECİYE MAHKUM EDİLDİ'

Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Bay, fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yılda ortalama 500 bin ton fındık üreten 8 milyon fındık üreticisinin 2005 yılından beri perişan halde olduğunu belirten Başkan Baş, “Maalesef AK Parti hükümeti FİSKOBİRLİK’i 2005 yılında devre dışı bıraktı. Fındık üreticisi uluslararası tarım şirketi, Ferroli’nin insafına terkedildi. Geçen yıl açıklanan 10 lira taban fiyat sonrası, birçok fındık üreticisi perişan olmuş, tefeciye ve bankalara mahkum edildi. Birtakım rant ve alım satım çetelerinin oyunu ile çiftçi göz göre göre resmen zarar ettiriliyor” dedi.
15 SENEDİR MAĞDUR
İl Başkanı Fahrettin Bay, yaklaşık 15 senedir mağdur olan fındık ve diğer tarım üreticisinin kredi borçlarını ödeyemez duruma geldiğini işaret ederek, “Türk çiftçisi fındıkta olduğu gibi birçok üründe Türkiye tarımının düşmanları tarafından diz çöktürülmüştür. Bugün hala iktidarın küçük ortağı tarafından sanki fındık üreticisine sahip çıkılıyor. Buradan AK Parti hükümetine sesleniyoruz; Türkiye ve Türk çiftçisini yok etmeye çalışan emperyalizmin maşası Ferroli ve buna benzer firmalara tüm ülke olarak savaş açalım. Saadet Partisi olarak, fındık üreticisinin Türkiye düşmanlarının eline bırakmamak için, Fındık Borsası’nın Türkiye’de kurulmasını istiyoruz.1996 yılında Refah-yol hükümeti zamanında uygulandığı gibi, taban fiyatı en az 30 TL olmalı diyoruz. Hem Türkiye, hem de Türk çiftçisi ve üreticisi kurtulsun. Tekrar dünyada kendi kendine yeten, yedi ülkeden biri olalım ki, Tarih sizi yazsın” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE