Fındıkçıya çifte bayram

SATSO Başkanı Akgün Altuğ ile Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, geçen yıldan 5 lira daha fazla açıklanan fındık fiyatının üreticiyi mutlu ettiğini söyledi. Fiyattan memnun olan üreticiler ise TMO’nun bir an önce alım yapmaya başlaması gerektiğini belirtti. 

Fındıkçıya çifte bayram

sakaryayenihaber.com -

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2020 fındık alım fiyatları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Altuğ, fındık fiyatının çiftçinin beklentilerini karşıladığını dile getirerek, “Sakarya, ülkemizin fındık üretiminde başı çeken illerinden biridir. Sakarya fındığı, hem yurtiçi gıda sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmakta hem de ihracatı yapılmaktadır. Fındık fiyatının erken açıklanmış olması, üretici açısından olumlu bir durumdur. Fındık taban fiyatının belirlenmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere fındık sektör temsilcilerine üyelerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi. 

‘EMANETE VERMEYİN’

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar ise arz talep dengesine vurgu yaparak, “Çiftçi ürün fiyatının artmasını istiyorsa, piyasadaki talebin üzerinde piyasaya mal sürmemesi, fiyatlarda bir denge oluşması ve TMO fiyatlarının üzerine çıkması açısından önemli. Yani üretici malına sahip çıkarak hızlı bir şekilde piyasaya mal sürmezse, talebin altında yavaş yavaş mal sürer ve tüccarlara malını emanete bırakma alışkanlığından vazgeçerse kısa sürede piyasadaki fiyatların TMO fiyatlarının üzerine geçeceğini ve serbest piyasada 25-30 liralara doğru bir fiyat yükselişi olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.  

ÜRETİCİLER MEMNUN 

Fındık üreticileri de fiyattan memnun olduklarını fakat Toprak Mahsulleri Ofisi’nin erken alım yapmaması halinde fiyatların düşeceğini belirterek, “Fındık fiyatı iyi ama TMO’nun ne zaman alım yapacağı da önemli. Eğer TMO Ağustos ayında fındık alımı yapmaya başlamazsa reel fiyat 18 lira olur. TMO bir an önce alıma başlamalı. Avanslar 17 liradan veriliyor. Fındık yüzde 40’ı Eylül ayında satılmış oluyor” dedi.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 15:09
banner3
YORUM EKLE