Fındıkta dünya markamız olmalı

Sakarya Yenihaber'i ziyaretinde konuşan Fiskobirlik Genel Başkanı Lütfi Bayraktar, Türkiye’nin fındık üretimi konusunda dünya lideri olmasına rağmen hak ettiği değeri bulmadığını söyledi.

Fındıkta dünya markamız olmalı

Fiskobirlik Genel Başkanı Lütfi Bayraktar, Türkiye’nin fındık üretimi konusunda dünya lideri olmasına rağmen fındık ürünlerinde hak ettiği değeri bulmadığını söyledi ve “Fındıkla ilgili de Türkiye’nin bir dünya markası olması gerekir” dedi.

ADRES FİRKOBİRLİK

Firkobirlik’in sadece fındık üreticisi için değil ülke ekonomisi için de önemli olduğunu söyleyen Genel Başkan Bayraktar, “Mevcut hükümet bugüne kadar fındık konusunda en ciddi harcamayı yaptı. Ancak Fiskobirlik ile yol yürünmedi. Bu konuda desteklenmesi gereken tek kurum Fiskobirlik’ti, bu yapılmadı.  Gelinen noktada ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

MARKA OLMALIYIZ

Fındık piyasasının dışarıdan yönetildiğini de vurgulayan Bayraktar, “Türkiye’den fındık alan firma üretenden çok daha fazla para kazanıyor. Bizi sevdiğinden Türkiye pazarında da durmuyor. Pek çok alternatif ülkede üretim arayışında olduklarını biliyoruz. Nasıl Amerika’nın kolada, hamburgerde dünya markaları varsa fındık ile ilgili de Türkiye’nin bir dünya markası olması gerekir” şeklinde konuştu. 

BİRLİK OLUNMALI

Siyaset mekanizmasının fındık üreticisinin taleplerini doğru okuması ve fındığın stratejik ürün olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkan Bayraktar, “Bu konu ile ilgili özellikle bölge milletvekilleri daha duyarlı davranmalı. Bölgedeki STK’lar birlik olmalı. Bu konudaki talepler her platformda dile getirilmeli. Sadece Fiskobirlik Başkanının söylemesi ile sorunlar çözülmüyor” dedi.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER