Fındıkta parayı aracı kazanıyor

Dünya’nın fındık ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan Türkiye’de fındık üreticiden 15 TL civarında satın alınırken marketlerde fındığın kilosu 100 TL’yi buluyor. Yaklaşık 6 kat fark gelen fındıkta parayı aracı kazanırken hem üretici hem vatandaş mağdur oluyor.

Fındıkta parayı aracı kazanıyor

HAYAL KIRIKLIĞI

Üreticiler, açıklanan taban fiyatın dahi altında satış yapmaya zorlanırken FİSKOBİRLİK tarafından yapılan açıklamalarda, piyasa fiyatının üstünde satın alma yapılacağı açıklansa da taban fiyatın altında seyreden piyasa sebebiyle üretici hayal kırıklığına uğradı. 17 TL taban fiyata rağmen, 15 ila 15 Lira 50 kuruş olarak işlem gören fındık fiyatları üreticiyi isyan ettirdi.

EN BÜYÜK PAY ONLARIN

Tüccardan başlayan kar koyarak satış sırasıyla kırıcı, kavurmacı, tekrar tüccar ve firma olarak devam ederken, paketlenen fındık tekrar aracı bir toptancıya geldikten sonra marketlere gönderiliyor. Yani üretici, marketten 1 kilo fındık almak istediğinde 7 kez el değiştiren fındığın fiyatı en az 3, en fazla ise 6 kat artıyor. Bu artış sebebiyle vatandaş mağdur olurken güçlükle ayakta duran üreticiden fındığı alan tüccar ya da firmalar en büyük parayı kazanıyor.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER