Fındıkta tarihi rekor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, fındık ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldığını söyledi.

Fındıkta tarihi rekor

DÖVİZ GİRDİSİ

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sevinç, “2019/20 ihracat sezonunda 343 bin 561 ton iç fındık ihraç edilmiş ve miktar bazında Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşılarak yeni bir rekor kırılmış olup, bu ihracat karşılığında ülkemize sağlanan döviz girdisi ise 2 milyar 312 milyon 045 bin 738 Dolar olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemin büyük bir kısmı, tüm dünyanın mücadele içerisinde olduğu kovid-19 salgını nedeniyle global ticaretin yavaşladığı bir dönemi de içermekte olmasına rağmen, 269 bin 399 ton iç fındık ihracatı karşılığında 1 milyar 592 milyon 437 bin 091 Dolar döviz geliri elde edilen bir önceki aynı döneme göre miktarda yüzde 27,5 döviz gelirinde ise yüzde 45,2 oranında artış yaşanmıştır. Önümüzdeki dönemde kuvvetle muhtemel kovid-19 ikinci dalgası nedeniyle global ölçekte beklenen daralmanın, içinde bulunduğumuz sezonda talep krizi olarak karşımıza çıkması ihtimalinden de bir o kadar tedirginlik duyduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu.   

500 BİN TON İHRACAT 

Sevinç, açıklamanın devamında, “Fındık sanayici-ihracatçısına düşen görev; ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artırılmasını sağlamak iken, üreticilerimize düşen görev; global tüketim için ihtiyaç duyulan miktarda kaliteli fındıkların Türkiye orjinli fındıklarla karşılanmasına imkan verecek şekilde kalite ve verimi artırmak, devletimize düşen görev ise fındığın yüzde 90’a yakın kısmının ihraç edilmekte olduğunu hiç hatırdan çıkarmadan, dünya fındık piyasaları ve ikame ürün piyasalarını değerlendirmek suretiyle alınacak kararların ve uygulanacak politikaların ihracat odaklı olmasına öncelik vermektir. Bu ortamın sağlanması ve sürdürülmesi ile fındık sanayici-ihracatçıları olarak hedeflediğimiz 500 bin ton ihracat karşılığı çok daha yüksek döviz girdisi sağlamak ülküsüne ulaşmamız mümkün olacak” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 11:10
banner3
YORUM EKLE