Fiyatı el yakıyor

Sonbaharın gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte vatandaşlar hastalıklara karşı önlem alabilmek için bitkisel ve doğal ürünlerin satıldığı aktarların yolunu tuttu.

Fiyatı el yakıyor

Tüm dünyada etkisini sürdüren kovid-19 salgını vatandaşları ek tedbirler almaya yönlendirdi.  Mevsimsel rahatsızlıklar ve kışın kendini gösterdiği son günlerde şifalı bitki satışları arttı. Doktorlar tarafından önerilen bazı gıda maddelerine rağbet arttıkça fiyatları da yükseldi.  Özellikle üst solunum yollarına iyi gelen Ihlamura artan talep yüzünden fiyatında yüzde 100 artış oldu.

YÜZDE YÜZ ZAM

Geçen seneye oranla ıhlamura yüz yüz zam geldiğinin altını çizen aktarlar köylülerden yeterli miktarda ıhlamur gelmediğini belirterek “bu sene ıhlamur ya yok ya da havaların daha da soğumasını bekliyorlar. Aktarlar; geçen sene ıhlamurun kilosunun 70- 80 TL olduğunu fakat bu sene 120-150 TL arasında olduğunu söylüyor.

RAĞBET ARTTI

Hastalıklara karşı önlem alabilmek için aktarlara yoğun ilgi gösteren vatandaş çeşitli şifalı bitki ve baharatlar için aktarlara gidiyor. Adapazarı ilçesinde bulunan ve kırk yıldır aktarcı olan Ahmet Balcı (71) mevsim geçişlerinde vücut direncini arttırmak için yapılması gerekenlerin başında bitki çayları içmek, zencefil, zerdeçal ve bal karışımını tüketmek olduğunu belirterek “Havaların soğuk olması nedeniyle oluşan hastalıklar hızla artmaktadır. Alınan gıdalar sağlık açısından besin değerleri düşük olup çocuklarımıza, yetişkinlere öksürük vakalarına, astım vakalarına neden olmaktadır ve buda bakterilere sebebiyet vermektedir. Kişinin bağışıklık sistemi de düşük olduğu zaman bir rüzgâr veya bir soğuk suda bile hemen hasta olmaktadır. Vatandaşlarımızda bu sorunların çözümlerini bizde bulmaktadır. Mevsimlerinde değişiklik göstermesi ile birlikte müşterilerimiz bu aylarda aktarlara uğrayıp, bitkisel çözümlere başvurmaktadır. Sonuç olarak da bizim bu sonbahar ve kış aylarında satışlarımızın haylice artmasına neden oluyor" dedi.    

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER