Fiyatlar el yakıyor, vatandaş dertli...

Dar gelirli vatandaşın alış veriş adresi olan Katlı Pazaryeri’nde fiyatlarından ne alan memnun, nede satan. Vatandaş poşetini dolduramamaktan yakınırken, pazar esnafı ise eskisi kadar satış yapamamaktan şikâyetçi.

Fiyatlar el yakıyor, vatandaş dertli...

 “VATANDAŞ POŞETİNİ DOLDURAMIYOR”

Katlı Pazar esnaflarından Abdullah Atabay, “Vatandaşın alım gücü düştüğü için eski zamanlara göre satışlarımız azaldı. Kış ayında olduğumuz için fiyatlar şimdilik normal ama biraz sebze sıkıntısı var. Hayat pahalılığı halkı o kadar zorluyor ki vatandaş eskisi gibi poşetini dolduramıyor” dedi.

“ÖNCEKİ SENELERE GÖRE BALIK AZ”

 Balık fiyatlarındaki artışı hava şartlarına bağlayan Murat Duman,’’ Ekonomik olarak İnsanların cebinde büyük bir düşüş var. Fiyatlardan vatandaş da memnun değil, biz satıcı olarak da memnun değiliz. Hava şartlarından dolayı geçen seneye nazaran bu sene balık daha az. Şubat ayındayız kar yalandan yüzünü gösterdi. Balık olmayınca da ister istemez fiyatlar artıyor “ifadelerine yer verdi. 

“EMEKLİ MAAŞI YETMİYOR”

Emekli Nedim Özçakar, “Hiçbir şey alamıyorum. Eskiden korkmadan kilo kilo alırdım. Pazara 100 lirayla çıktığımda poşetleri ağırlığından taşıyamazdım. Şimdi iki parça sebze, meyve aldığımda bile 100 lira gidiyor. Emekli maaşımdan 500 lira daha fazla harcıyorum artık. Balık fiyatları çok yüksek olduğu için pazardan eli boş dönüyorum” dedi.

“FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞTÜ”

Hamit Abiş, “Bu sene havalar sıcak gitti bundan dolayı fiyatlar yarı yarıya düştü. Geçen seneler 8 lira olan domatesi bu sene 5 liradan satıyoruz yine de halkı memnun etmiyor. Yaz sebzesini, kış ayında 2 liraya zaten alamazsınız. Domatesini yazın 2 liradan alıp salçasını yapsa, kışın bu fiyattan almasına gerek kalmaz. Bunu yapmıyor sonra da fiyatlar pahalı diyor” şeklinde konuştu. 

“UCUZ ALIP PAHALI SATIYORLAR”

Adil Yılmaz; “Fiyatların hiç düştüğünü görmedim hep yükseliyor nedense. Esnaflarda da hata var. Halden çok ucuza alıp pazarda pahalıya satıyorlar. Bizde ne yapalım mecbur alıyoruz. Herkes kendini düşünüyor bu devirde ama bu halkın hali ne olacak diye soran yok” şeklinde tepki gösterdi.

“HER ŞEYİ ALAMIYORUZ”

Hayat pahalılığından söz eden Aysel Kaya, “Durumun iyi değilse meyve, sebze alamazsın. Aldığımız maaş ne ki. Haliyle ayağımızı yorganıma göre uzatıyoruz. Paramız kadar ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyoruz. Tabi ki her istediğimizi alma ve yeme şansımız olmuyor. Kimi zaman sadece tezgahları seyredip, pazardan çıktığımız da oluyor” diye konuştu.

“DÜZENSİZ AVLANMA BALIĞI BİTİRİYOR”

Balık azlığının sebebinin düzensiz avlanma olduğunu ileri süren Hilmi Karadeniz,’’ Fiyatlardan memnun değilim. Hava kötü olduğundan dolayı balık yok. Düzensiz avlanma yüzünden de bu sene balık çok az. Fiyatlar geçen seneye nazaran daha pahalı. Bu yüzden pek fazla satış yapamıyoruz ‘’ dedi. 

“BİR PAKET SİGARA PARASI”

Bülent Aydın: ‘’Fiyatlar bence uygun. Bir paket sigarayla bir kilo balık aynı fiyata geldi. Ha sigaraya vermişim ha balığa. Geçen seneye göre de fiyatlar uygun ama hamsi pahalı. Daha çok çupra ve istavriti tercih ediyorum. Balık fiyatlardan memnunum beni pek etkilemiyor” şeklinde konuştu.

“BALIĞA TALEP AZALDI”

 Bu zamanlarda fiyatların normal olduğunu ve sezon bittiği için balıkların azalmaya başladığını söyleyen Varol Demir, “Yanlış avlanmadan ve hava şartlarından dolayı balık kendini geri çekiyor. Vatandaşın fiyatlardan dolayı balığa talebi çok az. Bizde durumdan etkileniyoruz çünkü tezgâhta bir sürü insan çalışıyor ve hepsi evine ekmek götürmenin derdinde” yorumunda bulundu.

“MEVSİME GÖRE FİYATLAR İYİ”

Naim Saltık: “Balık fiyatları mevsimine göre gayet iyi. Herkesin bütçesine uygun diye düşünüyorum. Ben çok memnunum. Balığın tadı da tazeliği de çok güzel. Sürekli balık alıyorum. Ete göre fiyatları daha düşük” dedi.

   Kübra Özge MERCAN – Ayşe KESKİN

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER