Flaş sözler: PKK'nın paylaşımını delil gösterdi!

Havai fişek fabrikasındaki patlama davasında fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un avukatlığını üstelenen Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak, PKK'ya bağlı "Ateşin Çocukları" oluşumunun patlamayı üstlendiği paylaşımları "sabotaj delili" olarak sundu

Flaş sözler: PKK'nın paylaşımını delil gösterdi!

sakaryayenihaber.com - Şevval GEÇİN bildiriyor

Hendek'teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda 3 Temmuz 2020'de yaşanan patlamada 7 işçi can verirken, en az 120 işçi yaralandı. 
Soruşturma kapsamında fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un da aralarında bulunduğu 5 fabrika sorumlusu tutuklanırken, 2'si tutuksuz yargılanıyor. 
Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak da tutuklanan eski MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun'un avukatlığını üstlendi. 

Başkan Burak, bugün Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan duruşma öncesinde Sakarya Adliyesi önünde basın mensuplarına açıklamalar yaptı. 
Daha önce de patlamayla ilgili sabotaj iddialarını gündeme getiren Burak, olay günü ve sonrasında bölücü terör örgütü PKK'ya bağlı sözde "Ateşin Çocukları" oluşumunun paylaşımlarını sabotaja delil olarak gösterdi. 

O günlerde haberlere konu olan paylaşımlarla ilgili erişim yasağı konurken, söz konusu örgütün çeşitli orman yangınlarını da üstlenerek halkı korku ve paniğe sevk etmek için manipülasyon yaptığı yorumları yapılmıştı. 

Google'daki haber aramalarının çıktısını gösteren Baro Başkanı Burak, "Bu davada işin etkisi sadece ihmal, tedbir eksikliği var mıdır bu yönde bir soruşturma yürütüldü. Fakat hemen patlamanın olduğu günlerde Ateşin Çocuklarının sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar var. 'Biz yaptık' diye... İşin hakikati bu eylemi ateşin çocukları üstlenince paylaşımlar ve o sitelere erişim engellendi. İşin sabotaj olduğu ve terör eylemi sonucu patlamanın gerçekleştiği yönünde soruşturma genişletilmedi. Biz bilirkişi raporunda bunları da bekliyoruz. Ancak raporda sadece patlamanın büyüklüğü, şiddeti, açılan çukurların derinliği ve patlamanın tesiri var. Sakarya Üniversitesi'nin oradaki rasathaneden patlamanın 2 şiddetinde olduğu ve buna ilişkin bilimsel veriler ortaya kondu. Ama patlamaya neden olan ilk eylem; yani birisi yanlışlıkla sigarayla mı girdi veya ilaçlarda bir karışıklık mı oldu veya birisi oraya ateşle mi girdi veya birisi uzaktan mı patlattı. Bunlar yok" diye konuştu. 


Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 11:13
banner3
YORUM EKLE