GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gazilere günü dün kutlandı. Kutlama töreninde konuşan Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şube Başkanı Erol Demir, “Şehitlik ve Gazilik şereflerin en yücesidir. Gururla taşıdığımız gazilik unvanı Atamızdan bize kalan büyük bir mirastır” dedi

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik ünvanı verilmesinin 97. yılı ve Gaziler Günü münasebetiyle Sakarya'da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Sabah 09.00'da Valilik Kampüsü'nde gerçekleşen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sırasıyla Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Salih Üstündağ, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şubesi  Başkanı Erol Demir Atatürk anıtına çelenk bıraktı.
KAHRAMANLIK GÜNÜ
Çelenk sunma töreninin ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şube Başkanı  Erol Demir, "Kurtuluş Savaşı'nı yürüten Gazi Meclis, emsalsiz bir zafer olan Sakarya Meydan Muharebesi'nde kazanılan zaferin anısına 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazilik" unvanı ve "Mareşallik" rütbesini tevcit etmiştir. Böylece tüm Dünyanın adını saygı ile andığı Atatürk'ün askeri başarı ve yeteneği milletimizin en yüce temsil kurumu tarafından tescillenmiştir. 19 Eylül Gaziler Günü, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür." diye konuştu.
ŞEREFLERİN EN YÜCESİ
Gazilerin, şehitlerle birlikte Cumhuriyet'in teminatı olduğunu söyleyen Demir, "Sizler, en büyük Gazi M. Kemal  Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Gururla taşıdığımız gazilik unvanı Atamızdan bize kalan büyük bir mirastır. Kahraman Türk ordusu, dün olduğu gibi yarın da vatanımızın vatanımızın, hürriyetimizin ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. Şehitlik ve gazilik milletimiz için onurların en büyüğü, şereflerin en yücesidir." dedi.İSTEKLERİNİ SIRALADI
Gazilerin bir takım beklentileri ve istekleri olduğunu belirten Demir, "Bugün yaşları 65-90 arasında olan muharip gazilerin devletimizden beklentileri olduğunu ifade etmek istiyorum. Devletimizden gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, gaziler arasındaki eşitsizliklerin kaldırılması ve hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturulmaları konusunda gereken duyarlılığın gösterilmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu. Erol Demir'in günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmanın ardından Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi 10. sınıf öğrencisi Emirhan Kuru "Gazilik" temalı bir şiir seslendirdi.
DERNEK ZİYARETLERİ
Valilik Kampüsü'ndeki çelenk sunma töreninin ardından  Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri  ziyaret edildi. Ziyaretlere Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye  Başkanı  Zeki  Toçoğlu, Emniyet Müdür  Fatih Kaya, İl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mutlu Işıksu, Garnizon Komutanlığı Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Salih Üstündağ, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cengiz Yiğit ve çok sayıda gazi katıldı. Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri'nin ziyaret edilmesinin ardından saat 12'de Orhan Cami'de, hayatını kaybeden şehit, gazi ve aileleri için mevlüt okundu. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE