Genel Başkan Ali Yalçın Sakarya'da... 

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Sakarya'da genişletilmiş il divan toplantısına katıldı

Genel Başkan Ali Yalçın Sakarya'da... 

sakaryayenihaber.com - 
Serkan Ok bildiriyor 

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi genişletilmiş il divan toplantısı Sakarya Park'ta bulunan bir restoranda yapıldı. Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen ve yönetiminin ev sahipliğindeki divan toplantısına sendika üyeleri geniş katılım gösterdi. 
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da toplantıya katılarak Sakarya'daki üyeleriyle buluştu. 
Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada, “Bizim işimiz millete hizmet etmektir. Milletimize hizmet edersek evimize götürdüğümüz ekmeği helal edebiliriz. Eğer milletimize hizmetten geri durursak o zaman götürdüğümüz ekmeğin üzerine halel getirmiş oluruz. Onun için bizim dönemimiz millete hizmet etme dönemidir. İşimiz millet bizim. Değerimiz millet, kendimiz millet yükümüz yeniden güçlü bir medeniyet. Devlet bizim için ayriyeten bir işverendir. Devlete karşı cümle kuruyor oluşumuz, eylem yapıyor oluşumuz devleti değersizleştirmek değildir. Devletin kıymetini arttıracak oluşama gitmektir. Devletin bize ücret borcu var, bizim millete hizmet borcumuz var” dedi.
16 çeşit fark var
Kadrolu ile sözleşmelinin arasında 16 çeşit fark olduğundan da bahseden Yalçın, “Kamu personel sistemi çeşitleniyor. 40 çeşidi geçti sözleşmeli türü. 2011’deki sözleşmelilerin kadroya geçmesini sağlamış 300 bin insanı rahatlatmıştık. Ama şimdi 40 çeşidi geçti yeni sözleşmeli türü ve 320 bini geçti sözleşmeli sayısı. 3 yılını doldurup kadroya geçen 1 yıl daha çalışacaksın 4 yıl sonra ailene kavuşabilirsin deniliyordu. Geçen eylemimiz vardı 30 gün iş bırakma kararı almıştık. Dün akşam itibariyle bakanlık açıklama yaptı ve tarih verdi. Sorunlar bitti mi hayır. Sorunlardan bir tanesi geride kaldı. Sözleşmeli sorun üretmeye devam ediyor. Sözleşmeli ile kadrolu öğretmen arasında 16 çeşit fark var. Ücret boyutunda fark var, sosyal hak konusunda fark var. Aynı masada, aynı öğretmenler odasında bulunan iki arkadaş biri sözleşmeli biri kadrolu aralarında 16 çeşit fark var. Kamu da çalışma sistemi şekillenirken sorun daha karmaşık hale geliyor. Bu konu çözülmek zorunda” diye konuştu.
Ulaştırma-Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan'ın da bir selamlama konuşması yaptığı toplantıya katılamayan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ile Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek telgraf gönderdi. 


Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 15:33
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER